Pentagon je takav prijedlog iznio na briefingu u sjedištu OPCW-a koji odlučuje kojom će se tehnologijom sirijsko kemijsko oružje uništiti do sredine 2014. Taj je rok određen sporazum što ga je predsjednik Bašar al-Asad postigao sa SAD-om i Rusijom, a zauzvrat izbjegao američki kazneni vojni napad.
Prvotni američko-ruski dogovor predviđao je izvoz tog oružja u inozemstvo gdje bi bilo uništeno, no kako je uvoz kemijskog oružja nezakonit za brojne zemlje, prevagnula je opcija uništenja oružja u samoj Siriji.
OPCW i Sirija moraju do 15. studenoga odlučiti koju će tehnologiju primijeniti. A izbor će uvelike ovisiti o tome u kojim je uvjetima uskladišteno 1.000 tona zaliha sirijskog plina sarina, iperita i plina XV.
Kemijsko oružje može se neutralizirati na dva načina. Jedan je spaljivanje na vrlo visokoj temperaturi, tako da dođe do raspada kemikalija na manje molekule i atome, a drugi je kemijska neutralizacija - promjena sastava tako da spoj više nije otrovan. Američki pogon može uništiti kemikalije, ali ne i streljiva s otrovnim punjenjem. Separacija toksičnog punjenja opasnija je i stoji više vremena nego spaljivanje ili neutralizacija.
Dužnosnici nisu iznijeli financijske pojedinosti, no na temelju podataka o uništavanju kemijskih zaliha bivšeg iračkog predsjednika Sadama Huseina procjenjuju da će to stajati "stotine milijuna dolara".
U Siriji je već više od dvadeset inspektora, a bit će potrebno barem 100 stručnjaka za pripremni proces provjere, prikupljanja te nadzora uništenja kemijskog oružja.
OPCW je osnovan kako bi ojačao Konvenciju o kemijskom oružju iz 1997. Ta mala organizacija ima oko 500 djelatnika i godišnji proračun manji od 100 milijuna dolara. Trebat će OPCW-u mnogo više novaca da provede uništenje sirijskog kemijskog oružja. Brojne članice OPCW-a, a među njima Rusija, Kina, Francuska, Irska, Velika Britanija i Sjedinjene Države obećale su za tu zadaću pomoć svojih tehničara, stručnjaka te nekoliko milijuna dolara.
Američki mobilni pogon sagradili su Kemijsko-biološki centar Edgewood američke vojske (ECBC) te Agencija za smanjenje obrambenog rizika (DTRA). Taj pogon kojim upravlja posada od 15 ljudi može uništiti do 25 metričkih tona kemijskog agensa na dan ako radi od 0-24. Po nekoliko jedinica mobilnog pogona se može postaviti zajedno omogućavajući bolju sigurnost i zajedničko korištenje drugih resursa.