Konferencija je okupila stručnjake koji se u svom radu susreću s izvanrednim situacijama i oštećenim kulturnim dobrima kao što su konzervatori, restauratori, pripadnici civilne zaštite, vatrogasnih postrojbi, policije i vojske, te predstavnici lokalne uprave i samouprave.
Organizatori skupa su Hrvatski restauratorski zavod, ICOMOS Hrvatska i Društvo za zaštitu i razvoj baštine, a pokrovitelj Ministarstvo kulture.
Polijepodne je predviđen posjet radionicama Hrvatskog restauratorskog zavoda, gdje će biti predstavljene osnovne tehnike postupanja s oštećenim pokretnim kulturnim dobrima u izvanrednim situacijama i mjere hitne zaštite.
Kulturnu baštinu u opasnost dovode ratna stradanja, prirodne katastrofe, ali i masovna kultura. Tijekom Domovinskog rata u Hrvatskoj je stradao veliki broj baštinskih objekata, od kojih je niz njih obnovljen.
Jedan od primjera je obnova povijesne jezgre Vukovara, dvorca Eltz i fundusa Gradskog muzeja Vukovar. Obnovljeno je osam objekata povijesne jezgre. Taj je projekt dio jednog od najkompleksnijih programa istraživanja, obnove i valorizacije nacionalne spomeničke baštine koji obuhvaća povijesnu jezgru Iloka, grad Vukovar, te arheološki lokalitet Vučedol. Također, restaurirano je oko 150 slika, oko 180 umjetnina na papirnom nosiocu te nekoliko tekstilnih predmeta.
Ovoga ljeta predstavljena je i trogodišnja obnova ljetnikovca Bunić-Kaboga u Rijeci dubrovačkoj. Opsežnu obnovu pokrenuo je i financirao posljednji potomak obitelji Caboga, dr. Ivo Felner, a projekt obnove izrađen je na temelju iscrpnih povijesno-umjetničkih istraživanja dr. Nade Grujić.
Taj ladanjski kompleks na vodi izgrađen je u prvoj polovici 16. stoljeća u gotičko-renesansnom stilu i predstavlja jedno od vrhunskih ostvarenja dubrovačke arhitekture. No, u 20. stoljeću neprimjereni građevinski zahvati i namjene, izgradnja Jadranske ceste i nasipanje obale te naposljetku štete nastale tijekom Domovinskog rata, trajno su narušile vrijednosti ljetnikovca, rečeno je.
Obnovljena je i župna crkva sa samostanom u Kamenskom, koji su zajedno s orguljama tijekom Domovinskog rata doživjeli teško razaranje. Kućište i instrumentalni ustroj orgulja bili su demontirani i otpremljeni iz Kamenskog, a nakon rata su pronađeni u drvenim sanducima nedaleko Vojnića. Radovi na instrumentalnom dijelu orgulja i foničkom fundusu počeli su 2011. godine, a instrument je ponovo postavljanjen na pjevalište ove godine.
U tijeku je projekt "Utvrde petrinjskog kraja" koji obuhvaća istraživanja, obnovu i revitalizaciju ranonovovjekovnih utvrda Klinac, Pecki i Čuntić.
U tijeku su i istraživanja i konzervatorsko-restauratorski građevinski radovi na Samostanu Blažene Djevice Marije (Bela Crkva) na Moslavačkoj gori, najstarijem pavlinskom samostanu na prostoru današnje Hrvatske i jednom od najznačajnijih kasnosrednjovjekovnih sakralnih objekata kontinentalne Hrvatske.