Studiju je izradila Udruga socijalnih radnika Dubrovnika u proteklih godinu i pol.
Istaknuta je veća zastupljenost stanovnika u dobi iznad 65 godina, koji čine 18,6 posto stanovništva, te pad broja stanovnika u dobi do 15 godina (14,9 posto stanovništva) i u dobi od 15 do 25 godina (11,4 posto). Porast bilježi i skupina u dobi od 25 do 65 godina, koja čini 55,1 posto stanovništva.
Dubrovački gradonačelnik Andro Vlahušić rekao je kako će ta studija pomoći da se utvrdi kojim je skupinama u gradu Dubrovniku pomoć najpotrebnija. Važno je utvrditi koliko je ugroženih skupina, a grad Dubrovnik uvijek je znao pružati socijalne poticaje pomoći onima kojima je to najpotrebnije, dodao je.
Studija je pokazala kako Dubrovčani sve kasnije ulaze u brak te da je najviše majki u dobi od 30 do 39 godina. Stopa sklopljenih brakova u Dubrovniku bila je najmanja 2004. godine (4,4 na tisuću stanovnika), a najveća 2007. godine (6,1 na tisuću stanovnika).
Prosječna mirovina u Dubrovniku jest 2684 kune i viša je od hrvatskoga prosjeka od 2260 kuna. Pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, sport i socijalnu skrb Miho Katičić rekao je da je najugroženijih stanovnika 0,5 posto, a na razini Hrvatske ih je dva posto. Dodao je kako je za socijalni program ove godine izdvojeno 20 milijuna kuna te da je u tijeku izrada glavnog projekta za dom umirovljenika u Gružu, vrijedan 15 milijuna kuna.
Zamjenik gradonačelnika, akademik Nenad Vekarić upozorio je na odljev mladoga stanovništva. "Većina koja ode na studij u Zagreb ili Split obično se ne vrati pa je i to problem na kojemu moramo raditi", rekao je Vekarić. Kad je riječ o izobrazbi, 52,6 posto ima srednju stručnu spremu, 14,3 posto završilo je sveučilišni studij, a 0,3 posto je doktoriralo.
Najčešći uzrok smrti Dubrovčana su bolesti krvožilnog sustava.