Svih 6 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u Hininoj anketi, danas očekuje stagnaciju Crobexa.
Crobex indeks skliznuo je prošloga tjedna 0,80 posto, na 1.804 boda, a Crobex10 2,09 posto, na 1.005 bodova.
Redovni promet dionicama iznosio je 45,6 milijuna kuna, što je oko 17 milijuna manje nego tjedan dana prije.
„I prošloga je tjedna nastavljena slaba likvidnost na domaćem tržištu, pa je prosječan dnevni promet iznosio svega oko devet milijuna kuna. Po prometu se istaknula samo dionica HT-a, a u fokusu ulagača bila je i dionica Ine“, kaže Anto Augustinović, stariji analitičar tržišta kapitala u Erste&Steiermaerkische banci.
Zbog napetosti između Mađarske i Hrvatske oko Ine i MOL-a, dionice hrvatske i mađarske naftne kompanije našle su se pod pritiskom.
Cijena dionice Ine pala je prošloga tjedna 9,7 posto, na 3.820,28 kuna, najnižu razinu još od 1. kolovoza prošle godine. Promet tom dionicom dosegnuo je 1,7 milijuna kuna.
Dionicom HT-a ostvaren je, pak, promet od 9,7 milijuna kuna, a cijena joj se skliznula 0,8 posto, na 172,74 kune, najnižu razinu od 17. srpnja.
„Danas očekujem mirno trgovanje na Zagrebačkoj burzi, što je uobičajeno za ponedjeljak. Tim više što su vjerojatno mnogi spojili protekli vikend sa sutrašnjim praznikom, pa je teško za očekivati veću aktivnost investitora“, kaže Augustinović.
Ni sa svjetskih burzi domaćim ulagačima posljednjih dana ne stižu pozitivni impulsi.
Na Wall Streetu su prošloga tjedna cijene dionica pale drugi tjedan zaredom, jer u američkom Kongresu nije postignut dogovor o proračunu, pa se ulagači plaše da bi obustava rada državnih službi mogla usporiti rast najvećeg svjetskog gospodarstva.
I ovaj je tjedan na azijskim i europskim burzama počeo padom cijena dionica jer što dulje u SAD-u traje obustava rada, to će biti veća šteta po američko gospodarstvo u četvrtom tromjesečju.
„U fokusu ulagača prošloga je tjedna bila obustava rada državnih službi u SAD-u jer u Washingtonu nije postignut dogovor o proračunu. Ulagači će i ovoga tjedna najviše pratiti raspravu između republikanaca i demokrata, tim više što se bliži rok do kojega bi trebali postići dogovor o povećanju dozvoljenog zaduživanja države“, kaže Augustinović.
Ako se dogovor o povećanju dozvoljenog zaduživanja države ne postigne do 17. listopada, američka vlada neće moći isplatiti sve svoje financijske obveze, što bi moglo snažno uzdrmati financijska tržišta.
„U SAD-u ovoga tjedna počinje i sezona objave poslovnih rezultata kompanija i banaka za treće tromjesečje, pa će to pružiti ulagačima daljnje smjernice“, zaključuje Augustinović.