Nakon što se trgovinski i skladišni odjeli vrate u ruke države, vlada će moći pregovarati o cijenama i utjecati na uvoz prirodnog plina, dodala je ministrica Nemeth.
Dodala je da bi uskoro i državna energetska tvrtka MVM trebala poslovati na neprofitnoj osnovi.
U vladi smatraju da je ovogodišnje smanjenje cijena komunalnih usluga u interesu javnosti, te da bi predstojeća pojeftinjenja trebala ostati na snazi i u dugoročnoj perspektivi. Vlada je u siječnju smanjila cijene komunalnih usluga za kućanstva za 10 posto a u međuvremenu je najavila i dodatno smanjenje cijene grijanja u studenom.
Ministrica Nemeth danas je kazala da je u planu i uspostava pravnog okvira kojim će se regulirati pružanje komunalnih usluga malim potrošačima.
Prije tjedan dana premijer Viktor Orban objavio je da vlada pregovara o nacionalizaciji šest ili sedam komunalnih poduzeća u sklopu nastojanja da snizi cijene energije i podupre posustalo gospodarstvo.
"Ne mogu još otkriti o čemu je riječ ali kontinuirano pregovaramo o otkupu odnosno opetovanoj nacionalizaciji najmanje šest do sedam vrlo ozbiljnih poduzeća u tom sektoru (komunalnih usluga) koja su svojedobno privatizirana", kazao je Orban prošlog petka također u radijskom intervjuu.
Njegov glasnogovornik nije želio prošlog petka precizirati o kojim je poduzećima riječ ali glavni igrači u mađarskom sektoru komunalnih usluga prema Reutersu uključuju njemačke E.ON i RWE, francuske EDF i GDF Suez i talijanski Eni. Nijedna od tih kompanija nije prošlog tjedna željela komentirati Orbanovu informaciju o otkupu.
Mađarski je premijer također kazao da bi odgovarajući prijedlog zakona mogao biti upućen u parlament u proljeće, iako nije jasno može li biti i prihvaćen prije izbora koji bi trebali biti održani u travnju ili svibnju.
Mađari po Orbanovim riječima plaćaju previsoke cijene energije u usporedbi s primanjima. On podsjeća da su u SAD-u cijene energije otprilike za trećinu niže nego u Europi.