Diplomatski odnosi između Irana i SAD-a prekinuti su 1979. nakon Islamske revolucije, a dvije su zemlje u sukobu i zbog nuklearnog pitanja, s obzirom na to da Washington sumnja kako Iranci rade na izradi nuklearnog oružja, što službeni Teheran kategorički negira.
"Čini se da je s dolaskom na vlast nove iranske vlade uspostavljena nova klima, a cijela međunarodna zajednica pokušava uzvratiti i odgovoriti na to novo ozračje. Primjerice, Barack Obama upotrijebio je umjeren način govora, pun poštovanja", rekao je Sarmadi, a prenosi agencija Isna.
"No bez ikakve sumnje, u vanjskoj su politici značajni konkretni potezi. Ako zemlje članice grupe 5+1 poštuju nuklearna prava Irana u sklopu Sporazuma o neširenju nuklearnog oružja, smatram da je moguće postići rješenje", kazao je.
I iranski tisak pozdravlja i pohvalno piše o Obaminu govoru. Ekonomski list Donaye Eghtessad skrenuo je pozornost na "sasvim drugačiji ton" kada je u pitanju Iran.
Umjereni list Shargh piše kako su "odnosi na novome putu te da čak i najtvrdokorniji pojedinci prihvaćaju činjenicu da je stigao trenutak za promjene". List također piše kako se i "međunarodna situacija značajno izmijenila u korist Irana, budući da je izraelski premijer Benjamin Netanyahu sve izoliraniji".
"U nastavku razgovora s Washingtonom o iranskom nuklearnom programu koji bi, kako pišu mediji mogao završiti odobrenjem iranskih prava, Izrael će se sve češće prikazivati kao država sklona ratu, a Iran kao pacifistička zemlja", piše Shargh.
Konzervativni tisak ne dijeli optimizam umjerenih medija. List Kayhan ismijava "brbrljarije Obame o Iranu" te smatra da su njegove izjave o poštivanju prava Iranaca na nuklearnu energiju koja će se koristiti u mirotvorne svrhe samo "znak moći Irana."