Razgovori oko tog pitanja još nisu završeni, rekao je za RTS, a Srbija očekuje da se prihvate i neki njezini argumenti.
"Tamo smo gdje smo bili 1. srpnja ove godine. Do tada smo trebali postići dogovor o adaptaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, ali do toga nije došlo... Iako nam šanse nisu velike i pod velikim smo pritiskom EK i država članica, očekujemo da se prihvate neki naši argumenti u smislu zaštite naše domaće industrije", rekao je Ljajić.
Ljajić je naglasio da zahtjev EU-a da se Hrvatskoj i dalje po povlaštenim uvjetima omogući plasman cigareta na srpsko tržište, nakon što je postala članicom EU, nije usmjeren protiv Srbije već je to model i pravilo kojim Europska komisija štiti nove članice.
"Oni štite države članice, njihovu ekonomiju, u cilju da ona postane što konkurentnija na jedinstvenom europskom tržištu. Tako će i nas štititi kad postanemo punopravna članica u odnosu na neke druge zemlje koje će tada biti kandidati", kazao je.
Na pitanje novinara kakvi su izgledi da u pregovorima s EU dođe do kompromisa i prihvati se prijedlog Srbije da se zauzvrat omogući dodatan plasman od 45.000 tona srpskog šećera na tržište EU, Ljajić je odgovorio da je stav EK-a da su to dvije međusobno neovisne teme.
Dodao je da je Srbiji ponuđeno samo dodatnih tisuću tona šećera, jer je na toliko procijenjen godišnji prosječni izvoz, prije svega na tržište Hrvatske.