FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

BiH: Nerazjašnjena ubojstva kao streljivo za nove političke obračune

Autor: rmav
SARAJEVO, 30. kolovoza 2013.(Hina) - Politički motivirana ubojstva postala su predmetom rasprave i u parlamentu Bosne i Hercegovine, no kao što je uobičajeno u toj zemlji ona je poslužila tek kao izlika za nove obračune među političkim rivalima.

Rasprava koja je bez ikakvih konkretnih zaključaka okončana u četvrtak kasno navečer, na još jedoj maratonskoj sjednici Zastupničkog doma parlamenta BiH, bila je potaknuta prijedlogom Stranke demokratske akcije (SDA) da se pozove na odgovornost ministra sigurnosti BiH Fahrudina Radončića zbog njegovih izjava u kojima je za neka davna nerazjašnjena ubojstva optužio sadašnjeg člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića.

Poziv SDA na discipliniranje Radončića Zastupnički dom na kraju nije usvojio, no ministru sigurnosti, koji je ujedno i predsjednik Saveza za bolju budućnost (SBB), to je poslužilo kao povod za ponovne optužbe na Izetbegovićev račun u još oštrijem tonu.

"Ako netko misli da će me prijavljivanjem ovom parlamentu obeshrabriti, vjerujte da neće. Ja se vas (SDA) ne bojim i tražim vašu potporu da ovu temu otvorimo do kraja", kazao je Radončić s parlamentarne govornice.

Prije toga ga je predsjednik kluba zastupnika SDA Asim Sarajelić optužio da napadima na Izetbegovića, za koje je konstatirao kako su neutemeljeni, ruši ugled šefa države što je bez presedana. Sarajelić je ocijenio kako je Radončić zapravo zavidan jer je na izborima 2010. godine od Izetbegovića izgubio u utrci za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH i stoga mu se pokušava osvetiti.

Iz SDA ističu kako Radončić nikada nije ponudio konkretne dokaze kada je u intervjuima za različite medije tvrdio da su Izetbegović odnosno, kako on to naziva, "bošnjačka državna mafija", povezani s ubojstvima bivšeg visokog dužnosnika bošnjačke tajne službe AID Nedžada Ugljena, federalnog doministra unutarnjih poslova Joze Leutara i s pokušajem atentata na bivšeg zapovjednika Armije BiH Sefera Halilovića nakon njegove smjene s te dužnosti 1993. godine.

Nedžad Ugljen, tadašnji pomoćnik ravnatelja AID-a, ubijen je još 1996. godine, a taj zločin nikada nije razjašnjen, baš kao ni to tko je stajao iza atentata na Leutara počinjenog 1999. godine. Ugljen je likvidiran hicima iz neposredne blizine u jednom sarajevskom naselju u klasičnoj "sačekuši", dok je u Leutarov službeni automobil podmetnuta eksplozivna naprava koja je detonirana u središtu Sarajeva.

Generalu Haliloviću je pak podmetnuta bomba u stan 1994. godine, a tada su poginuli njegova supruga i njen brat.

Ubojstvo Ugljena posebni je misterij jer se zna kako je on bio povezan s iranskom tajnom službom "Vevak", koja je tijekom rata u BiH i neposredno nakon njega imala široko rasprostranjenu mrežu operativaca u toj zemlji. Oni su vodili i posebni kamp za terorističku obuku smješten na planini u okolici Fojnice u središnjoj Bosni, a njega su 1996. godine zatvorili pripadnici tadašnjeg IFOR-a prisilivši vlasti BiH da protjeraju iranske obavještajce.

"Ugljen je ubijen zato što je surađivao na tome da se taj kamp demontrira", ustvrdio je u četvrtak Radončić pozvavši se pritom na brojne medijske napise o cijelom slučaju.

Izetbegovića mlađeg izravno je povezao s atentatom na Leutara i to opet preko novina koje su postavljale pitanje je li taj zločin proveden preko Ismeta Bajramovića Ćele, kojemu je to navodno telefonski naložio sadašnji član Predsjedništva BiH ucijenivši glavu doministra policije na pola milijuna tadašnjih njemačkih maraka.

I u vezi s pokušajem atentata na Halilovića Radončić se pozvao na medijske napise u kojima se nagađa kako je nalog za takvo što mogao dati samo Alija Izetbegović, kojemu je sin Bakir praktično bio desna ruka.

Radončić je na popis optužbi dodao i stranačke "crne fondove" kojima navodno raspolaže Izetbegović mlađi te je postavio pitanje što se bilo sa stotinama tisuća njemačkih maraka koje su tijekom rata donirane za pomoć BiH, a nikada nisu ušle u zemlju.

"Nemam ništa protiv Bakira Izetbegovića, no imam protiv toga da jedna epoha traje 25 godina, a počela je 90-ih. Ona mora prestati", kazao je Radončić dodajući kako je potrebno ohrabriti tužitelje da do kraja rasvijetle sve do sada nerazjašnjene slučajeve.

Sam Izetbegović nije se očitovao u povodu opetovanih Radnčićevih optužbi, no ranije je najavio podnošenje tužbe protiv ministra sigurnosti zbog klevete.

Radončić će tako pred pravosuđem morati dokazati utemeljenost svojih optužbi, a za to vrijeme njegov list "Dnevni avaz", kojem je bio na čelu i koja agresivno promiče njegov SBB a napada SDA, nastavlja s gotovo svakodnevnim prozivanjem Izetbegovića.

(Hina) xrmav ybr

An unhandled error has occurred. Reload 🗙