FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Mali: Keita izabran za predsjednika, Cisse priznao poraz

Autor: tdel
ZAGREB, 13. kolovoza 2013. (Hina) - Bivši premijer Malija Ibrahim Boubacar Keita izabran je u drugome krugu za predsjednika te zemlje, a njegov protukandidat Soumaila Cisse priznao je poraz.

Malijci su u nedjelju u drugome krugu birali novog predsjednika koji bi tu zemlju od 14 milijuna stanovnika trebao izvući iz duboke političko-vojne krize.

"Moja obitelj i ja otišli smo i čestitali Keiti na pobjedi. Neka Bog blagoslovi Mali", napisao je na svom službenom Twitter profilu bivši ministar financija Cisse (63).

Cisse je ranije u ponedjeljak izjavio da su izbori bili obilježeni prijevarama i zastrašivanjima. Međutim, međunarodni i lokalni promatrači rekli su da je izborni proces, unatoč manjim nepravilnostima, bio vjerodostojan.

"Ovaj izbor, sa gledišta demokratskih standarda, je uspjeh", rekao je voditelj promatračke misije Europske unije Louis Michel. Dodao je da su to izbori koji omogućuju da Mali završi započeti proces - vrati se u normalne demokracije.

Pobjeda Keite (68), koji je 2001. osnovao vlastitu stranku Okupljanje za Mali, bila je očekivana jer je u prvom krugu predsjedničkih izbora dobio 39,79 posto glasova, a Cisse njih 19,70.

Novo vodstvo zemlje trebalo bi uspostaviti ustavni poredak narušen vojnim udarom 22. ožujka 2012., koji je izazvao pad sjevernog Malija u ruke islamističkih skupina povezanih s Al Kaidom.

Kriza je počela u siječnju 2012. ofenzivom pobunjenih Tuarega na sjeveru zemlje, a slijedio je državni udar kojim je srušen izabrani predsjednik Amadu Tumani Ture. Zatim su kriminalne skupine uz pomoć džihadista zauzele sjever zemlje. Protjerani su 2013. međunarodnom vojnom intervencijom koju je predvodila Francuska koja je zbog toga pod prijetnjom islamista.

Zbog sukoba 500.000 ljudi izbjeglo je iz svojih domova, a stanje je raspirilo mržnju između zajednica, Tuarega i Arapa koji su povezani s džihadistima te s druge strane crnih većinskih stanovnika. Novi predsjednik trebao bi obnoviti gospodarstvo zemlje i početi pomirbu, napose s manjinskim Tuarezima.

Stotine tisuća malijskih Tuarega žive uglavnom na pustinjskom sjeveru. Otkako je Mali stekao neovisnost 1960., nekoliko su puta podigli ustanak, a dio njih želi neovisnost ili barem autonomiju.

Diplomati se sada nadaju da će izbori Keiti dati snažan mandat za pregovore o trajanom miri sa pobunjenim Tuarezima, za reformiranje vojske i rješavanje duboko ukorijenjene korupcije.

"Ovo je važna faza u tranziciji Malija prema miru i pomirenju", rekao je Specijalni izaslanik UN-a za Mali Bert Koenders. "Postojale su male nesavršenosti ... ali odsutnost nasilja bila je impresivna u zemlji koja je tek izašla iz sukoba", dodao je.

MUJWA, jedna od triju islamističkih skupina koje su prošle godine preuzele kontrolu nad sjeverom Malija, zaprijetila je napadima na biračkim mjestima prije prvog kruga predsjedničkih izbora 28. srpnja, ali je izborni proces prošao bez ikakvog nasilja.

(Hina) xtdel ytdel

An unhandled error has occurred. Reload 🗙