Oporezivanje mirovina odbija ljude od Domovine, time će se više izgubiti nego dobiti, rekao je glasnogovornik HSK fra Šimun Šito Ćorić na konferenciji za novinare.
Hrvatsko je iseljeništvo, podsjeća, druga gospodarska grana, nakon turizma u Hrvatsku najviše novca stigne od isljeništva.
Predstavnici Kongresa opetovali su svoju zabrinutost položajem Hrvata u BiH.
Majorizacija Hrvata u Federaciji i nenazočnost u Republici Srpskoj, smrt su za Hrvate u BiH, ocijenio je Ćorić, zauzevši se za "neku vrstu hrvatske autonomije, trećeg entiteta, ali nikako na štetu druga dva naroda". U BiH se može napraviti da svatko bude zadovoljan, uvjeren je Ćorić.
HSK se zauzima da se pred sud izvedu odgovorni za ubojstva više od stotine hrvatskih emigranata.
U nekoliko europskih država, po uzoru na Njemačku, potiče se istraživanje političkih umorstava emigranata, a neke su države od Kongresa zatražile pomoć, rekao je Ćorić ne želeći iznositi pojedinosti o karakteru te pomoći.
Hrvatski zakon o europskom uhidbenom nalogu neprihvatljiv je za demokratski svijet, ruši vjerodostojnost Hrvatske i ugrožava odnose s Njemačkom, ocijenio je predsjednik Kongresa Mijo Marić.
'Kognresnici' su za srpanj 2014. najavili Hrvatske svjetske igre na kojima se u Zagrebu očekuje oko tisuću sportaša i još pet-šest tisuća drugih posjetitelja.
Okupljanju u prigodi 20. obljetnice osnivanja, 'kongresnici' su dali visoku ocjenu, a uvjereni su i kako Kongres ima dobru budućnost.
Težište budućeg rada bit će mu gospodarstvo, odnosno povezivanje potencijala Domovine i iseljeništva te privlačenje mladih.
HSK izrazio je nadu da će Državni ured za Hrvate izvan Hrvatske jednog dana 'prerasti' u ministarstvo isljeništva.
HSK krovna je iseljenička udruga, okuplja 30 nacionalnih kongresa iz 30 država u kojima hrvatski iseljenici žive u većem broju. Kao nevladina udruga, Kongres je član UN-a sa savjetodavnim statusom.