Imali smo "lex Šeks", "lex Komadina", pa "lex Perković", a s obzirom na dosadašnja izlaganja predloženi zakon možemo nazvati "lex Pusić- Zlatar", rekao je Grubišić referirajući se na izlaganja Jasena Mesića (HDZ) koji tvrdi da je taj zakon posljedica dogovora potpredsjednice Vlade i ministrice vanjskih poslova Vesne Pusić i ministrice kulture Andree Zlatar, obje iz redova HNS-a.
Mesić zakonu predbacuje da ne slijedi europske trendove, te kaže kako je predložen samo zato da bi se preskočio postojeći sustav i da bi se mimo kriterija i transparentnog odlučivanja postojećih vijeća mogla dijeliti sredstva kada to odgovara potpredsjednici Vlade ili ministrici kulture.
Nezavisna Jadranka Kosor ne spori dobru nakanu zakona, ali predlaže da zbog brojnosti primjedbi ide u još jedno, treće čitanje.
Klubovi vladajuće koalicije hvale nakanu osnivanja zaklade i tvrde da je jača promidžba hrvatske kulture i tradicije u nacionalnom interesu.
Jozo Radoš (HNS) oporbu proziva da ne želi vidjeti stvarni smisao zakona, a to su promicanje hrvatske kulture u svijetu u funkciji općih nacionalnih interesa, te poboljšanje stanja Hrvata izvan Hrvatske.
Ivo Jelušić (SDP) odbacuje oporbene tvrdnje da će osnivanjem zaklade doći do preklapanja poslova s postojećim institucijama. Neće doći do preklapanja, svatko će raditi svoj posao i Matica iseljenika i Državni ured za Hrvate izvan Hrvatske i Hrvatska kuća, tvrdi Jelušić.
Odbija i oporbenu bojazan da će zakon omogućiti zloporabe i štete. Ne trebate se toga bojati, ovo je druga i drugačija vlast od one HDZ-ove, poručio im je Jelušić.
Oporba je upozorila da je sastav vijeća koji bi upravljao zakladom Hrvatska kuća definiran široko, te da nema kriterija za izbor članova.