"O tim ćemo pitanjima razgovarati i bilateralno s članicama EU-a", rekao je glasnogovornik Ureda direktora nacionalne obavještajne službe u nedjelju.
"Nećemo javno komentirati specifične obavještajne aktivnosti, ali jasno smo rekli da Sjedinjene Države prikupljaju strane obavještajne podatke kao što to čine i sve druge zemlje".
Europska unija zatražila je od Sjedinjenih Država objašnjenje informacija koje je objavio njemački tjednik Der Spiegel o tome da američke obavještajne službe špijuniraju predstavništva EU-a.
"Odmah smo kontaktirali s vlastima u Washingtonu i s američkim predstavnicima u Bruxellesu u vezi s izvještajem u Der Spiegelu o tome da su američke tajne službe prisluškivale predstavništva EU-a u Washingtonu, Bruxellesu i u sjedištu UN-a u New Yorku", rekla je glasnogovornica Europske komisije. "Oni su rekli da provjeravaju točnost objavljenih informacija i da će nam se javiti nakon provjere", dodala je.
Der Spiegel temelji svoje optužbe na povjerljivim dokumentima do kojih je došao preko bivšeg američkog savjetnika NSA-e Edwarda Snowdena. U jednom od tih dokumenata iz rujna 2010. koji je obilježen kao "strogo povjerljiv", NSA opisuje kako je špijunirala diplomatska predstavništva Europske unije u Washingtonu.
Uz mikrofone postavljene u zgradi, izveden je i ulaz u informatičke mreže preko kojih se pratila eletronička pošta i unutrašnji dokumenti. Predstavništvo EU-a u UN-u je bilo pod nadzorom na isti način, pokazuju ti dokumenti.
NSA je čak proširila svoje operacije do Bruxellesa. Prije više od pet godina sigurnosni stručnjaci EU-a su otkrili sustav prisluškivanja na telefonskoj mreži i internetu u zgradi Justus-Lipsius, glavnom sjedištu Vijeća EU, sve do glavnog stožera NATO-a u Bruxellesu, piše der Spiegel.
EU je 2003. objavila da je otkrila sustav telefonskog prisluškivanja ureda u nekoliko zemalja, među kojima u Francuskoj i Njemačkoj. Nije poznato radi li se o istom slučaju o kojem piše Der Spiegel.