FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Venecijanska komisija kritizira Mađarsku zbog ustavnih promjena

Autor: ztre
BUDIMPEŠTA, 15. lipnja 2013. (Hina/Reuters) - Venecijanska komisija Vijeća Europe oštro je kritizirala nedavne ustavne promjene u Mađarskoj, ocijenivši da neke odredbe nisu u skladu s demokratskim načelima.

Venecijanska komisija, punim imenom Europska komisija za demokraciju putem prava, savjetodavno tijelo Vijeća Europe za ustavna pitanja, u izvješću objavljenom u petak zaključuje da su mjere za ograničavanje ovlasti mađarskog ustavnog suda "prijetnja ustavnoj pravdi" i da potkopavaju pravosudni sustav u zemlji.

Izražava također zabrinutost da mađarska vlada koristi svoju dvotrećinsku parlamentarnu većinu kako bi osigurala da će se njezina politika provoditi još generacijama.

"To je problem i sa stajališta vladavine prava, ali još više sa stajališta načela demokracije", kaže se u izvješću.

Izvješća tog think-tanka nemaju izravne pravne posljedice, ali se uzimaju u obzir.

Mađarski ministar vanjskih poslova Janos Martonyi rekao je da je vlada spremna razgovarati o tim kritikama, ali se s njima ne slaže.

"Mađarska ima funkcionirajući demokratski institucionalni sustav i ustavni sud njegov je važan dio", rekao je u razgovoru za Reuters nakon povratka sa sastanka Venecijanske komisije.

Mađarski premijer Viktor Orban odbacuje optužbe da su reforme nedemokratske i ističe da njegova demokratski izabrana vlada, koja ima dvotrećinsku većinu u parlamentu, ima pravo mijenjati zakone.

Ipak, Budimpešta je na zahtjev EU-a obećala da će promijeniti neke sporne odredbe.

Europska komisija zaprijetila je Mađarskoj da će protiv nje pokrenuti postupak ako ne promijeni sporne ustavne promjene, smatrajući da one možda nisu u skladu s europskim zakonodavstvom i načelima vladavine prava.

Mađarska je prošli tjedan poslala pismo Europskoj komisiji predloživši ukidanje dviju kontroverznih ustavnih odredbi koje se odnose na sudove i poreze.

Prva odredba odnosi se na šire ovlasti dane predsjedniku Nacionalnog ureda za pravosuđe za prebacivanje predmeta s jednog suda na drugi. "Vlada će riješiti problem preopterećenosti sudova odgovarajućim strukturnim promjenama", rekao je Martonyi.

Budimpešta će također ukloniti odredbu koja joj omogućuje uvođenje posebnog poreza kako bi platila novčane kazne koje izreče Europski sud pravde (ECJ) ili neki drugi međunarodni sud, rekao je. Umjesto toga će u zakonu o ekonomskoj stabilnosti predložiti da neočekivani troškovi mogu biti pokriveni novim porezima.

Spremna je i na kompromis oko odredbi koje zabranjuju velikim strankama da vode predizbornu kampanju na privatnim televizijskim postajama, predloživši iznimku po kojoj se to ne bi odnosilo na izbore za Europski parlament, kako prenosi France Presse.

(Hina) xzt yilov

An unhandled error has occurred. Reload 🗙