"Državni tajnik jasno je rekao da sirijski režim mora prihvatiti istražitelje UN-a i da Rusija mora poduprijeti takvu istragu Ujedinjenih naroda nakon procjene (Washingtona) o upotrebi kemijskog oružja" od sirijske vojske, kazao je taj dužnosnik State Departmenta.
Glasnogovornica State Departmenta Jennifer Psaki u međuvremenu je najavila kako će predsjednik Barack Obama predstaviti "sve dokaze" o kemijskom oružju svom ruskom kolegi Vladimiru Putinu na summitu G8 17. i 18. lipnja u Sjevernoj Irskoj.
Washinton je u četvrtak jasno optužio sirijski režim za upotrebu plina sarina protiv pobunjenika. No Moskva dovodi u pitanje te optužbe i poziva Washington da ne napravi grešku poput one s Irakom prije deset godina kada su postojale optužbe za postojanje oružja za masovno uništenje i kada je američki državni tajnik u to doba Colin Powell svjedočio o upotrebi antraksa, biološkog oružja, kako bi se opravdala intervencija u Iraku. Powell je na kraju morao priznati da nikakvo oružje za masovno uništenje nije pronađeno u Iraku.
Kerry i Lavrov razgovarali su također i o pripremi međunarodne konferencije nazvane Ženeva-2, koja bi trebala omogućiti političke pregovore i pronaći rješenje za sirijski narod.
Rusija, koja je i glavni pomagač Sirije, i Sjedinjene Države od svibnja traže održavanje ove konferencije koja bi okupila predstavnike sirijskog režima i oporbe i pokušala pronaći izlaz iz sukoba u kojemu je od ožujka 2011. poginulo 94.000 ljudi.