RWE Innogy jedna je od vodećih njemačkih tvrtki specijaliziranih za ulaganja u izvore obnovljive energije i njihovu eksploataciju, a na Drini su trebali graditi energetska postrojenja vrijedna 460 milijuna eura.
Koncesijski ugovor kojega su potpisali s vladom RS i koji je formalno raskinut 15. svibnja predviđao je izgradnju četiri hidroelektrane, ukupne snage 260 megavata, koje bi godišnje proizvodile 760 gigavat-sati električne energije.
Projekt je trebao biti realiziran kroz zajedničku tvrtku RWE i "Elektroprivrede RS" pri čemu bi Nijemci imali vlasnički udjel od 60 posto.
Nakon temeljitih analiza u RWE-u su zaključili kako je isplativa tek gradnja hidroelektrane "Buk bijela", dok elektrane "Sutjeska", "Foča" i "Paunci" ne bi bile isplative.
Stoga su vladi RS predložili da izgrade samo jednu elektranu i da za nju plaćaju koncesijsku naknadu od jedan posto na ostvareni promet, što vlasti u Banjoj Luci nisu prihvatile.
Vlada RS je, u pokušaju što veće eksploatacije vodenog potencijala, u cijelosti izmijenila prijeratni projekt gradnje hidroelektrane "Buk bijela". Projektu se naknadno usprotivila Crna Gora želeći očuvati kanjon rijeke Tare pa je nakon toga projekt izmijenjen, a kao kompenzacija su "ubačene" još tri elektrane.
Ministar industrije, energetike i rudarstva RS Željko Kovačević izjavio je kako vlada RS neće odustati od projekta unatoč odluci njemačkog partnera te će tražiti novog ili će pak sama pokušati izgraditi planirane hidroelektrane.