"Jesmo li sto posto spremni - nismo, no u odnosu na (razdoblje) od prije godinu napravili smo ogroman napredak", izjavio je Bevanda kako ga u srijedu citira sarajevski "Dnevni avaz".
Podsjetio je kako je BiH punih šesnaest mjeseci bila bez prave vlasti na državnoj razini što je i dovelo do "strašnog zaostatka".
Bevanda tvrdi kako je ipak između onoga što je zateklo Vijeće ministara koje on vodi i onoga što je bilo prije toga razlika "kao između neba i zemlje".
"Prije godinu i nešto svi su mislili da neće biti izgrađena dva BIP prijelaza (Border Inspection Control), da nećemo usvojiti 'higijenski paket'. Ovo je sada bitka s vremenom i mislim da dosta rokova stižemo", kazao je Bevanda.
Predsjedatelj Vijeća ministara BiH bio je krajnje oprezan govoreći o tome hoće li i nakon 1. srpnja biti moguće prelaziti granicu s Hrvatskom samo s osobnom iskaznicom podsjećajući kako je to odluka za koju je potrebna suglasnost svih država-članica Unije. "Nije se do kraja iscrpilo i uradilo sve što je trebalo u diplomaciji sa svim članicama EU", kazao je Bevanda.
Upozorio je i na razliku u poziciji kakvu sada ima BiH u odnosu na onu kakvu je ranije imala Hrvatska prema EU, koja je s Unijom imala bezuvjetni bezvizni režim, dok je u slučaju BiH taj režim uvjetni.
Komentirajući stanje u samoj BiH Bevanda je kazao kako se može tek nadati da će u predstojećem razdoblju biti pokrenuta s mrtve točke provedba presude Europskog suda za ljudska prava kojom je BiH dobila obvezu ukloniti diskriminaciju pripadnika nacionalnih manjina iz izbornog procesa, a što je pretpostavka daljnjeg približavanja EU.
Pravim problemom ipak je opisao poziciju hrvatskog naroda u BiH što se, po njegovu sudu, ne može odvojiti od provedbe presude u slučaju "Sejdić-Finci".
"Treba jasno reći: neriješenost hrvatskog pitanja je ono što jednostavno koči, a i partneri (u BiH) bi trebali shvatiti da je hrvatski narod po svemu jedan od konstitutivnih naroda", kazao je Bevanda izražavajući nadu kako će se do rješenja ipak doći.