Nekoliko američkih vlada odbijalo je prihvatiti novo ime za zemlju koje je krajem 80-ih godina nametnula vojna hunta. Državu od 60 milijuna ljudi Sjedinjene Države nastavile su nazivati Burmom osporavajući time vlast vojne hunte.
U znak potpore političkim reformama koje je pokrenuo Thein Sein, Bijela kuća priznala je da sada ime Mianmar rabi mnogo više nego ranije.
"Odgovorili smo proširenjem angažmana, ublažavanjem sankcija (...) i češćim korištenjem imena Mianmar", rekao je glasnogovornik Bijele kuće Jay Carney.
Bivši vođa vojne hunte postao je predsjednik države 2011. te iznenadio odlukom da oslobodi stotine političkih zatvorenika i dopusti istaknutoj oporbenoj čelnici Aung San Suu Kyi ulazak u parlament.
Thein Sein je u ponedjeljak razgovarao s američkim predsjednikom Barackom Obamom u Ovalnom uredu za svog posjeta SAD-u, prvog posjeta nekog predsjednika Mianmara u posljednjih 47 godina.
"Burma je provela niz pozitivnih reforma, uključivo oslobađanje 850 političkih zatvorenika i ublažavanje medijskih sankcija, dopuštanje slobode govora, okupljanja i kretanja", rekao je Carney, ipak se koristeći i starim imenom zemlje.
Obama je pozvao Thein Seina da poduzme mjere za prekid nasilja prema muslimanima u svojoj zemlji i ubrza gospodarske te političke reforme.