"Kada vojnik riskira svoj život pod strojnicom, a vi mu želite priuštiti nekakav odmor, jasno je da vam je potreban sustav žena za utjehu", rekao je pred televizijskim kamerama gradonačelnik Osake.
Hashimoto, koji supredsjeda Strankom za obnovu Japana priznao je da su žene bile prisilno zatvarane u javne kuće no drži da "ta tragedija dolazi s ratom".
Većina povjesničara procjenjuje da su japanske vlasti porobile 200.000 žena iz Koreje, Kine, Filipina i drugih azijskih zemalja i zatvorile ih u javne kuće za vojsku.
Japan se ispričao za zločine prema ženama, no odbacuje svaku službenu odgovornost za javne kuće i zahtjeve za obeštećenjem.
Nema nijednog dokaza da je "ta politika" bila službena i Japan nije jedina država koja je to prakticirala, rekao je Hashimoto.
"Ima mnogo primjera" brutalnog ponašanja vojnika u doba rata i da bi se ta pojava držala u granicama, "valja nam hladne glave reći da je sustav žena za utjehu bio potreban", rekao je.
Glavni tajnik japanske vlade Yoshihide Suga odbio je u utorak komentirati izjavu prvog čovjeka Osake i ponovio je ranija stajališta da Japan priznaje patnje nanesene narodima iz susjedstva u ratu.
Južnokorejsko ministarstvo vanjskih poslova izrazilo je "duboko razočaranje što jedan dužnosnik Japana brani zločine".