Abas će u Pekingu boraviti do utorka, a Benjamin Netanyahu u Kinu bi trebao doputovati u ponedjeljak i ostati do kraja tjedna.
S kineskim čelnicima želimo razgovarati "o zaprekama u dijalogu s Izraelcima te od njih zatražiti da upotrijebe veze s Tel Avivom kako bi se zapreke uklonile jer uništavaju palestinsko gospodarstvo", rekao je Abas za Novu Kinu.
Upitan za komentar o vremenskom preklapanju posjeta, Abas je ocijenio kako je "to vrlo dobra prilika da Kinezi poslušaju što obojica (Abas i Netanyahu) imamo reći".
Očekuje se da Netanyahu od Kine zatraži snažniju potporu sankcijama protiv Irana kojima Zapad kažnjava Teheran za nuklearni program koji je prema tvrdnjama Irana isključivo civilan, a prema ocjeni Zapada i Izraelaca krinka za razvoj nuklearne bombe.
Kina je jedna od pet stalnih zemalja članica Vijeća sigurnosti (SAD, Rusija, Kina, Velika Britanija i Francuska) koje zajedno s Njemačkom nastoje pritisnuti Iran da nuklearni program razvija transparentno.
Peking je k tomu i veliki kupac iranske nafte. Kina je tradicionalno suzdržana kada je riječ o bliskoistočnim pitanjima.