Uklanjanje fizičkih prepreka na ulazu u škole, dodatna edukacija nastavnika, osposobljavanje pomagača za nastavnike i učenike za rad s učenicima s invaliditetom, neke su od sugestija koje je iznio Chalklen na konferenciji za novinare, na kraju ovotjednog boravka u Zagrebu.
Osobe s invaliditetom u Hrvatskoj susreću se sa sličnim izazovima kao i u drugim zemljama u svijetu, ponajprije zbog nedostatka financijskih sredstava, ali i izostanka svijesti o njihovu neiskorištenom potencijalu, kao i društvenih predrasuda zbog njihovih specifičnosti.
Unatoč teškom stanju u gospodarstvu, njegov je dojam da hrvatsko društvo nastoji učiniti sve kako bi se osobe s invaliditetom zaštitilo od negativnih gospodarskih trendova. Tako se i na globalnoj razini smatra uspjehom ako se u sadašnjim uvjetima dosegnuta razina prava ne smanjuje, rekao je Chalklen.
Njegov je ukupni dojam da u Hrvatskoj postoje snažne institucije koje provode UN-ovu konvenciju o pravima osoba s invaliditetom, a posebno je pohvalio Ured pravobraniteljice za osobe s invaliditetom kao neovisnog tijela nadležnog za tu problematiku. Upozorio je pak na nedovoljnu koordinaciju ministarstava kada je u pitanju zaštita prava invalida.
Zabrinjava ga, međutim, položaj osoba s autizmom, ali vjeruje da će vlasti uskoro pronaći rješenje za njihovu kvalitetnu rehabilitaciju, zdravstvenu zaštitu, stanovanje i podršku neovisnom životu u zajednici.
Chalklen smatra i da u Hrvatskoj ne postoji dovoljno razumijevanja o ljudskim pravima invalida. "UN-ova Konvencija, koju je ratificirala i Hrvatska, dokument je o ljudskim pravima. Osobe s invaliditetom, međutim, nisu dovoljno svjesne da se one nositelji tih prava", smatra Chalklen.