Govoreći o zaključcima današnjeg sastanka u vukovarskome hotelu "Lav", predsjednica Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja Ljiljana Alvir izrazila je zabrinutost zbog spore potrage za zatočenim i nestalim osobama ocjenjujući kako je "ključ" za ubrzavanje tog procesa politika.
"Vrijeme curi, ljudi umiru. S našeg gledišta, ovo pitanje možemo riješiti samo ako se iz njega makne politika ili politika to odluči riješiti", ocijenila je Alvir.
Po riječima Mirjane Miodrag-Božin iz Udruženja nestalih osoba iz Srbije, radi ubrzavanja potrage za nestalima, nužno je sastaviti zajednički popis nestalih osoba s područja cijele regije. Također je rekla kako su se dogovorili da se 2014. godina proglasi godinom nestalih osoba.
Pomoćnik ministra branitelja u Vladi RH Ivan Grujić podsjetio je da je Hrvatska još prije dvije godine predlagala da se načini jedinstven popis svih osoba nestalih u ratnim sukobima u regiji. "Bude li volje, taj bi popis mogao biti vrlo brzo gotov", istaknuo je.
Matthew Holliday iz međunarodnog povjerenstva za nestale osobe ocijenio je kako je u procesu pronalaska, ekshumacije i identifikacije nestalih osoba nužna suradnja vladinih tijela i udruga obitelji nestalih osoba. Kao jedan od većih problema s kojim se mjerodavna tijela suočavaju u tom procesu na području cijele regije, istaknuo je velik broj posmrtnih ostataka neidentificiranih osoba.
"Na području BiH neidentificirano je između tri i pet tisuća ekshumiranih osoba, Kosova oko 400, a Hrvatske oko 500", rekao je Holliday.
Po podatcima iznesenim na konferenciji za novinare, u Hrvatskoj se još traga za 1703 osobe, na Kosovu za 700, a u BiH za 10.000 nestalih osoba.
Nakon sastanaka održanih u Osijeku (2010.) i Novome Sadu (2011), sastanak u Vukovaru bio je treći sastanak Povjerenstva za zatočene i nestale Vlade Republike Hrvatske, Komisije Vlade Republike Srbije za nestala lica i predstavnika udruga obitelji nestalih iz dviju zemalja.