Londonski FTSE pao je 0,62 posto na 6.265 bodova, frankfurtski DAX za 1,58 posto na 7.560 bodova, dok je pariški CAC bio u minusu 1,37 posto i iznosio 3.634 boda.
Trgovci ističu da su tržište pritisnule glasine o snižavanju kreditnog rejtinga jedne europske države, nove tenzije na Bliskom istoku, kao i obnovljena zabrinutost za oporavak globalnog gospodarstva.
"Činjenica da DAX u zadnje vrijeme slabi stvarni je razlog za zabrinutost jer je Njemačka dosad sprečavala oštriji pad gospodarstva eurozone. No, najnoviji makroekonomski podaci, kao što su indeks menadžera nabave i današnji podaci o prodaji automobila, poprilično zabrinjavaju", kazao je trgovac Jerome Troin-Lajous iz tvrtke Louis Capital Markets.
"Makroekonomske prognoze i dalje su tmurne a tržišta dionica to još nisu uračunala u cijene. Vrijeme je za zaštitu, ulagači bi se trebali nastaviti povlačiti iz cikličkih i industrijskih dionica", dodao je.
Rudarske dionice bile su među vodećim gubitnicima, pogođene padom cijena metala i nervozom vezanom za potražnju za robama. Cijene dionica Lonmina pale su četiri posto, Rio Tinta za 2,4 posto, a Kazakhmysa za 3,8 posto.
Europski indeks osnovnih resursa oslabio je u prosjeku 2,2 posto.
Dionice automobilskih kompanija također su bile među istaknutim gubitnicima nakon objave loših podataka o potražnji u ožujku. Renault je izgubio na vrijednosti 3,4 posto, a BMW 1,8 posto.
Indeks Tokijske burze Nikkei zaključio je trgovinu u plusu 1,22 posto, na 13.382 boda.