Gradonačelnik Obersnel rekao je, govoreći na svečanosti u Pomorskome i povijesnom muzeju Hrvatskoga primorja o razdoblju utemeljenja grada 1993. godine, da je u taj postupak grad krenuo s polazištima koja mu nisu išla u prilog. Naveo je da je teritorijalnim razgraničenjima jedinica lokalne samouprave Rijeci ostalo samo 8,5 posto površine dotadašnje riječke općine i tek 11 posto njezinih radnih i industrijskih zona.
Od konstituiranja Gradskog vijeća do sada gradski proračun povećan je za gotovo tri puta, a gradska imovina za 2,5 puta pa je sada više od sedam milijarda kuna, istaknuo je Obersnel.
Razdoblje tranzicije promijenilo je ekonomsku strukturu grada jer su propale mnoge velike riječke tvrtke i nestala radna mjesta koja su nosila sigurnost, ali su otvoreni novi gospodarski subjekti, mali i srednji, rekao je i dodao da riječko gospodarstvo, unatoč krizi, pokazuje otpornost i inovativnost.
Obersnel je kao dva velika projekta najvažnija za razvoj grada istaknuo Sveučilišni kampus, bitan primjer ulaganja u znanje i mlade, te Rijeka Gateway projekt koji, kako je rekao, ove godine doživljava novi zamah ulaganjima u lučke kapacitete. U sklopu ulaganja u komunalnu infrastrukturu grada od 2000. godine izgrađeno je 400 kilometara nove plinovodne mreže, a samo u zadnje četiri godine 45 kilometara vodovoda i odvodnje, rekao je Obersnel.
Novi zamah dobiva i riječka kultura osnutkom ustanova i organizacijom manifestacija te uređenjem povijesne graditeljske baštine u gradu, a razvija se i urbani turizam te je znatno promijenjena slika Rijeke kao turističkoga grada, rekao je gradonačelnik.
Prvi riječki gradonačelnik u samostalnoj Hrvatskoj i sadašnji ministar financija Slavko Linić podsjetio je na doba osnutka grada. Istaknuo je da se nova lokalna samouprava morala ustrojiti u ratnom razdoblju, razdoblju brige o prognanicima i loše gospodarske situacije. "U tom razdoblju državna vlast nije bila sklona ovdašnjoj lokalnoj samoupravi pa je ona bila previše razbijena u teritorijalnoj podjeli bez sagledavanja tada postojećih gospodarskih pa i povijesnih cjelina", rekao je ministar Linić i ocijenio da je tadašnji zakon kojim je regulirano to područje također bio loš.
Unatoč tome, vrlo brzo smo organizirali lokalnu upravu i sačuvali imovinu građana knjiženjem tadašnje državne imovine, istaknuo je i dodao da su nedostatke zakona rješavali kompromisom i dogovorom.
Također je istaknuo da je na tom području pokrenuta inicijativa koaliranja na lokalnoj razini kad je o tome, kako je rekao, malo tko razmišljao. "Nastojali smo uskladiti različite političke opcije i u tome uspjeli. U razvoju Rijeke znatnu ulogu su odigrale i nacionalne manjine i vjerske zajednice", rekao je ministar Linić.