"Hrvatska ima primalje osposobljene za vođenje porođaja kod kuće, no glavni je problem opasnost od otkaza ako zajedno s trudnicom odmah nakon porođaja ne dođe u bolnicu", ukratko je objasnila problem u vezi s porođajem kod kuće viša primalja varaždinske bolnice Erika Spirić.
Naime, za takvo što nema zakonske kazne, no poslodavac bi, rekla je, jedva dočekao da toj primalji uruči otkaz i tako drugim primaljama da primjer da to ne čine.
Istaknula je kako je potrebno načiniti zakonske okvire kako bi država priznala primalje koje porođaj moraju obavljati uz nadzor liječnika.
Žarko Alfirević iz Liverpoola, specijalist ginekologije i predsjednik stručnog povjerenstva Europske udruge za perinatalnu medicinu, ustvrdio je kako država nikada neće riješiti probleme vezane uz trudničku skrb.
Smatra da bi idealan sustav bio da trudnicama u određenim fazama trudnoće njegu pruža tim ljudi - liječnik opće prakse, primalja i specijalist. Njegu bi joj, ovisno o fazi trudnoće, pružao onaj dio tima koji je za to specijaliziran.
Svrha današnje konferencije koju je organizirala udruga Roda – Roditelji u akciji jest uspostava dijaloga i suradnje svih uključenih u sustav skrbi trudnica i rodilja, koja je nužna kako bi se dogodile potrebne promjene i poboljšanja zastarjelog sustava skrbi u Hrvatskoj.
Mnogi gosti i predavači iz inozemstva i Hrvatske na konferenciji govore o skrbi trudnica i rodilja s antropološkoga, feminističkoga i medicinskog aspekta te s drugih aspekata.