Bašira, koji je u grad Jubu doputovao s ministrima, među njima i s ministrom za naftu, dočekao je njegov kolega po dužnosti Salva Kiir.
"Uputio sam sudanske vlasti i civile da se otvore prema braći u Južnome Sudanu", rekao je Bašir.
"S predsjednikom Baširom dogovorili smo provedbu sve suradnje iz (potpisanih) sporazuma", rekao je Kiir.
Južni Sudan stekao je neovisnost nakon građanskog rata od 1983. do 2005. s dva milijuna žrtava između središnje vlasti u Kartumu i pobunjenika južnog Sudana kojima je Kiir bio jedan od zapovjednika.
Nakon mirovnog sporazuma neovisnost je Južni Sudan proglasio u srpnju 2011., ali su brojna pitanja ostala neriješena. Južni Sudan je naslijedio tri četvrtine svih sudanskih ležišta nafte, ali sa Sjeverom se nije mogao dogovoriti oko svota koje će mu plaćati za korištenje naftovoda za izvoz sirovine.
Taj je spor prerastao u oružani sukob 2012. pokrajini Hegligu koja je bogata naftom i svojataju je obje strane. Sukob je prijetio da preraste u novi rat. Proizvodnja nafte bila je prekinuta što je obje zemlje bacilo na koljena. Mirovnim sporazumom potpisanim u ožujku u Adis Abebi dvije zemlje obnovile su bilateralne odnose.
U subotu je obnovljena i južnosudanska proizvodnja nafte. Mediji navode kako bi se do kraja svibnja sirova nafta trebala ponovno izvoziti iz luke Port-Sudana.