U članku koji je naveo laburističkog čelnika Eda Milibanda da brani svoje vodstvo Blair je ocijenio da ljevici skloni laburisti pred izbore 2015. izgleda da glasačima pogođenima mjerama štednje više nude razumijevanje nego točno određena rješenja.
"Scenarij je više prijeteći no što se čini", napisao je Blair u časopisu New Statesman u svom najotvorenijem istupu glede britanske politike otkako je dao ostavku. "Vodeće načelo bi trebalo biti da smo oni koji traže odgovore a ne spremnik za bijes ljudi".
Laburistička stranka mora ostati na političkom centru ako želi ponovno ostvariti uspjeh, rekao je Blair ustvrdivši da je pogrešno skretati desno u nekim pitanjima a lijevo u drugim. Blair Milibanda nije spomenuo imenom.
Kako od konzervativaca vođena koalicijska vlada provodi rezove u javnoj potrošnji u nastojanju da smanji proračunski deficit oporbeni laburisti je optužuju da nameće bijedu onima koji su već u najtežem društvenom položaju.
Kritičari, međutim, govore da bi laburisti činili iste rezove kada bi bili na vlasti i optužuju ih da ne nude svoje alternativne politike s čime se Blair slaže.
"Nije potrebno dati svaku pojedinost. Ljudi to ne očekuju", napisao je Blair. "No oni žele znati od kuda se kreće jer po tome, ako bi bili izabrani, mogu zaključiti kamo će se ići".
Blair, poznat kao jedan od prvih promicatelja "politika trećeg puta", smatra da Britanija riskira vratiti se statičnoj politici ljevica i desnica u kojoj bi laburisti samo branili postojeću socijalnu državu umjesto da pokazuju predvodništvo u složenim pitanjima.
Miliband, aktualni čelnik laburista, odbacio je Blairove savjete jasno rekavši da smatra da su pogrešni. "Vodim na svoj način i mislim da je to važno. Tony Blair je uvijek imao važnih stvari za reći i on je prvi ustanovio da političke strake moraju ići naprijed a ne natrag".
Blair, star 59 godina, bio je britanski premijer od 1997. do 2007. i duboko je upleo Veliku Britaniju u invaziju u Iraku što je na kraju pridonijelo okončanju njegove političke karijere.