"Vjerujem da je vrijeme da se više od 20 godina od početka rata zapitamo što je svrha našega sjećanja na to razdoblje. Je li to snimanje možda većeg broja dokumentaraca na tu temu ili je to možda zalaganje za pojačanu nastavu povijesti u sklopu koje bi se izučavale činjenice o svemu što nam se događalo", kazala je Vesna Teršelič iz Documenta-Centra za suočavanje s prošlošću.
Posebice je skrenula pozornost da u Hrvatskoj, kako je navela, još uvijek nemamo muzejsku zbirku posvećenu povijesti 20. stoljeća koju, navela je, Hrvatski povijesni muzej već dugo priprema ali još nije pripremljena.
Po njezinim riječima, kulturna sjećanja na području ne samo Hrvatske, već i cijele bivše Jugoslavije, trebala bi postati uključivija na način da se sjećamo svih žrtava, i da mozaik sjećanja pokušamo izgraditi na način koji nije jednotračan odnosno ne polazi od uključivanja samo jedne istine.
"Trebali bi smoći snage iznaći činjenice i nove načine sjećanja. U Hrvatskoj se još uvijek učimo poštivanju ljudskih prava. Važan dio dijaloga je i kako se sjećamo žrtava rata. Moramo smoći snage da vodimo raspravu o tome na način i s ciljem da nevidljive žrtve konačno postanu vidljive", poručila je Teršelič.
Prema mišljenju Slavena Tolje iz Muzeja moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci, žrtve Domovinskog rata u Hrvatskoj su zaboravljene i još jedino "stvarno i osjećajno žive u sjećanjima vlastitih obitelji". Po njegovom mišljenju, u javnoj uporabi žrtve se koristi jedino kao politički adut za nečije političke ciljeve.
Borka Pavičević iz beogradskog Centra za kulturnu dekontaminaciju mišljenja je da je sjećanje važna kulturna snaga kojoj brojni umjetnici pribjegavaju posljednjih godina. "Sama po sebi je umetnost pitanje suočavanja i pitanje sjećanja", zaključila je Pavičević dodajući kako je najvrednije sjećanje ono koje oslobađa najveći kreativni potencijal.
U okviru Foruma kulture sjećanja, koji s radom završava u subotu, večeras će se održati i okrugli stol na temu "Ratovi u bivšoj Jugoslaviji kroz prizmu umjetnosti: U kojoj mjeri film, kazalište i vizuelna umjetnost mogu biti pokretači procesa suočavanja s prošlošću?", a u sljedeća dva dana sudionici foruma razgovarat će u panel diskusijama o niz tema vezanima uz sjećanje na ratna događanja na području bivše Jugoslavije te obići mjesta stradanja u Domovinskom ratu u Vukovaru.