Korupcija je kao višegodišnji problem te zemlje bila i u središtu kampanje pokojnog socijalističkog vođe Huga Chaveza kada je prvi put izabran 1998. godine. Nakon Chavezove smrti prošlog mjeseca raspisani su predsjednički izbori za 14. travnja.
Ankete Maduru predviđaju lagodnu pobjedu na izborima, zahvaljujući Chavezovim socijalnim mjerama, iako su oporbeni kritičari godinama Chaveza optuživali da je svojim saveznicima omogućavao nesmetano podmićivanje.
"Nastavit ću progoniti korupciju gdje god je ima. Položit ću vlastiti život u borbi protiv korupcije ako bude potrebno", rekao je Maduro na predizbornom skupu u istočnom gradu Maturinu. "Imamo velike izazove prevladati probleme birokracije, korupcije i tromosti nekih dužnosnika koji se oglušuju na probleme ljudi", kazao je Maduro, kojeg je Chavez imenovao za nasljednika.
Istraživanja javnog mnijenja Maduru daju dvoznamenkastu prednost nad njegovim konkurentom iz oporbe Henriqueom Caprilesom. Po posljednjem istraživanju Maduro ima 50,2 posto glasova ispitanika, a Capriles 32,4 posto. Time je porasla njegova prednost u odnosu na prošlomjesečno istraživanje kada je imao 49,2 posto glasova, a njegov protukanidat 34,8 posto.
Capriles je proteklih dana obećao da će prekinuti praksu pogodovanja osobama bliskim vladajućoj stranici u brzom dobivanju socijalnih naknada, dok istodobno drugi ostaju na listi čekanja.
Chavez je na prvim izborima 1998. stekao ogromnu popularnost, kritizirajući rasprostranjenu korupciju 1990-ih godina, kada je siromaštvo dramatično raslo, dok je cijena nafte bila niska.
No, taj je problem postao manje važan tijekom njegove 14-godišnje vladavine, kada je rast cijene nafte potaknuo gospodarski rast, što je Chavez iskoristio za izgradnju besplatnih bolnica, subvencioniranje trgovine i osiguranje mirovina starijim osobama.
Optužbe zbog korupcije tijekom Chavezove vladavine dolazile su uglavnom od strane oporbenih čelnika.
Capriles, 40-godišnji guverner države Miranda, koji je lani izgubio predsjedničke izbore od Chaveza, rekao je da Venezuela treba novi početak nakon 14-godišnjeg Chavezova tvrdolinijaškog socijalizma.
Tvrdi da je nacionalizacija, koju je provodila Chavezova vlada, korumpiranim dužnosnicima omogućila nadzor prodaje raznih proizvoda, od cementa do kave, u zamjenu za mito očajnih kupaca.
Capriles želi primijeniti brazilski model slobodnog tržišta u kombinaciji sa snažnom socijalnom politikom, iako je bivši brazilski predsjednik Luiz Inacio Lula da Silva javno podržao Madura.