SP 2014: BiH -Grčka 3:0, Finci izvukli bod protiv Španjolske

ZAGREB, 22. ožujka 2013. (Hina) - Nogometaši BiH na pragu su plasmana na SP nakon što su u Zenici slavili protiv Grčke s 3:1, a najveće iznenađenje kvalifikacijskih utakmica za SP 2014. priredili su Finci koji su odigrali 1:1 na gostovanju kod svjetskih i europskih prvaka Španjolaca.

Španjolci su u Gijonu vodili pogotkom Sergia Ramosa (49), a senzaciju je nagovijestio napadač Schalkea Teemu Pukki, koji je izjednačio u 79. minuti. Finci su se dokraja uspijeli obraniti i zadržali posve neočekivani bod. Španjolci u u utorak gostuju kod Francuske koja je u Parizu bila bolja od Gruzije s 3:1. Pobjedu su Francuzima donijeli Girouda (45), Valbuene (47) i Riberya (61), dok je počasni gol za Gruzijce zabio Kobahidze (71).

BiH je na Bilinom polju nanijela prvi poraz Grčkoj nakon devet mjeseci i sada je na sama na vrhu skupine. Veliku radost domaćinima donijeli su Edin Džeko (29,53) i Vedad Ibišević (36), da bi počasni zgoditak za Grke zabio Gekas (90+3).

Danska je u skupini B ostala u igri nakon što su Olomoucu s čak 3:0 pobijedili Češku pogocima Corneliusa (57), Kjaera (67) i Zimlinga (82). Crnogorci su slavili u Kišinjevu pobijedili Moldaviju s 1:0 pogotkom Mirka Vučinića u 78. minuti i to nakon što su Crnopgorci igrali s igračem manje zbog isključenja Pekovića (61). Zanimljivu su utakmicu pred praznim tribinama u Budimpešti Mađarska i Rumunjska (2:2). Domaćini su dvaput vodili pogocima Vanczaka (16) i Dzsudzsáka (71pen), a Rumunje su poraza spasili Mutu (68pen) i Chipciu (90+2). Nizozemci su u Amsterdamu pobijedili Estoniju s 3:0, ali tek pogocima u drugom poluvremenu Rafael van der Vaarta (46), Robina van Persiea (71) i Rubena Schakena (83).

U srazu dvaju domaćina prošlog EURA Ukrajina je slavila kod Poljske s 3:1. Jedini pogodak za Poljake zabio je Piszek (18), dok su Ukrajinci uraganski započeli utakmicu i nakon samo sedam minuta vodili s 2:0 pogocima Jarmolenka i Gusjeva, dok je treći zgoditak zabio Zozulija (44). U Solni su Švedska i Irska odigrali bez zgoditaka - 0:0, a u skupini G u Žilini su Slovačka i Litva 1:1. Gosti su poveli zgoditkom Darvydasa Sernasa (19), a Slovacima je bod spasio Martin Jakubko (40).

U skupini C Austrija je u Beču slavila s 6:0 protiv Farskih otoka pogocima Hosinera (8, 20), Ivanschitza (28), Junuzovića (77), Alabe (78) i Garicsa (82).

Očekivano, Engleska se u gostima iskalila kod San Marina s 8:0, a pogotk su postigli Alessandro Della Valle (12ag), Alex Oxlade-Chamberlain (28), Jermain Defoe (35, 78), Ashley Young (39), Frank Lampard (42), Wayne Rooney (54) i Daniel Sturridge (70).