Koncept grada - poduzeća počiva na socijalističkoj filozofiji upravljanja gradom, gdje se vjeruje da je grad - poduzeće na vrhu piramide gospodarskih aktivnosti, rekao je Švorinić.
"Cilj takvog koncepta nije očuvanje standarda građana i konkurentnosti vlastitoga gospodarstva nego prodavanje komunalnih usluga i investiranje bez obzira na to mogu li to kroz proračun pokriti građani i realna privreda", ustvrdio je.
Tako usluge postaju sve skuplje te se ruši potrošnja i povjerenje potrošača, a rezultat su prazni trgovački i obrtnički lokali, dodao je Švorinić.
Istaknuo je da će Lista za Rijeku uvijek odabirati prije zakrpane gradske ulice uz aktivnu trgovinu i obrtništvo, nego lijepe ceste i sablasno prazne trgovačko-obrtničke ulice. Ustvrdio je kako rast može potaknuti povjerenje potrošača, potrošnja i vlastita proizvodnja te da treba hrabro pokrenuti strukturne reforme i uvesti porezna i komunalna rasterećenja kako bi se to provelo.
Švorinić je naglasio da je projekt Rijeke kao grada - poduzeća pokrenuo Slavko Linić kad je postao gradonačelnik.
Nakon toga, dodao je, Rijeka napušta industrijsku zonu Kukuljanovo i pokreće se deindustrijalizacija grada. Linić je razradio model 'političke diktature' u kojem se vlast kupuje predizbornim koalicijama te vlast postaje cilj, istaknuo je Švorinić te zaključio kako "na kraju svega razrađen model političke korupcije uništava intelektualni i financijski kapacitet grada".