"Starije osobe koje nemaju prevelika očekivanja u budućnosti očito žive dulje i boljeg su zdravlja od onih koje na život gledaju kroz ružičaste naočale", piše u priopćenju njemački ekonomski institut DIW, pozivajući se na sveučilišnu studiju.
Istraživači sa Sveučilišta Friedricha Alexandera u Nuernbergu oslanjali su se na podatke iz njemačkoga socijalno-gospodarskog panela, sveobuhvatne multidisciplinarne studije (30.000 ljudi) koja se provodi od 1984. godine.
Proučavali su odgovore koje su svake godine, od 1993. do 2003., ispitanici davali o stupnju svojeg zadovoljstva i o očekivanjima u idućih pet godina. Zatim su provjeravali jesu li se ta očekivanja ostvarila.
Dobili su sljedeće rezultate: 43 posto najstarijih ispitanika bili su preveliki pesimisti, 25 posto je bilo realno u očekivanjima, a 32 posto su bili preveliki optimisti.
No neobično je da je studija pokazala da je u skupini najvećih optimista slabljenje fizičkih sposobnosti bilo izraženije, a opasnost od umiranja deset posto veća.
"Moguće je da veći pesimizam u vezi s budućnosti potiče starije osobe na veću brigu o svojemu zdravlju i na veći oprez glede opasnosti", kaže direktor Instituta za psihologiju starenja pri Sveučilištu u Nuernbergu Frieder Lang, ističe se u priopćenju.
Što je čovjek stariji, to je veći pesimist, tvrde autori te studije i, nevjerojatno, osobe s većim primanjima i boljeg zdravlja također su veći pesimisti, zacijelo zato što su im time slabi izgledi za bitnu promjenu nabolje, ističe Lang.