FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

HUS protiv izmjena Zakona o privatizaciji Ine

Autor: dduk
ZAGREB, 21. veljače 2013. (Hina) - Hrvatska udruga sindikata (HUS) na slaže se s najavljenim izmjenama Zakona o privatizaciji Ine, smatrajući da se njima Vlada odriče zaštite interesa i sigurnosti države te legalizira prijeporne dijelove dioničarskog ugovora za Inu zbog kojih je nepravomoćno osuđen bivši premijer Ivo Sanader.

Predložene izmjene HUS drži alibijem za prepuštanje Ine MOL-u, odnosno legalizaciju njegovih većinskih upravljačkih prava u Ini, rekao je na današnjoj konferenciji za novinare predsjednik HUS-a Ozren Matijašević upozoravajući da je to još uvijek predmet sudskog spora, jer se smatra da su izmjene dioničarskog ugovora potpisane u koruptivnim okolnostima.

Matijašević stoga proziva Državno odvjetništvo, koje je podiglo optužnicu zbog korupcije u sklapanju izmjena dioničarskog ugovora Vlade i MOL-a za Inu, da ne čini ništa kako bi spriječilo donošenje izmjena Zakona o privatizaciji Ine.

HUS smatra da je sadašnji Zakon o privatizaciji Ine u skladu s regulativom EU-a te da ga ni zbog toga ne treba bitno mijenjati.

Predsjednica sindikata Inaš Maja Rilović upozorava da bi promjene zakona omogućile izdvajanje djelatnosti maloprodaje iz Ine uz prebacivanje više od dvije tisuće radnika u novu tvrtku u vlasništvu Ine.

Inini sindikati tome se odlučno protive, a poslodavac ovih dana nagovara radnike da pristanu na sporazumni raskid ugovora o radu i prelazak u novu tvrtku uz gubitak materijalnih prava i smanjenje plaće na što oni, kaže Rilović, mahom ne pristaju.

Potpredsjednik HUS-a Zdenko Mučnjak kaže da država ne samo što ne treba mijenjati Zakon o privatizaciji Ine, nego bi trebala razvrgnuti Dioničarski ugovor jer MOL nije ispunio svoje glavne zadaće iz tog dokumenta, odnosno nije razvio glavne Inine djelatnosti.

Pored količinskog pada prodaje od 40 posto u odnosu na 2002. godinu, za isto toliko pala je i eksploatacija nafte i plina, rafinerijska prerada smanjena je za 50 posto, a u zadnje tri godine iz Ine je otišlo tri tisuće radnika čime država godišnje gubi 250 milijuna kuna, kaže Mučnjak.

Sindikalci napominju da o izmjenama Zakona o privatizaciji Ine nemaju službenih saznanja odnosno da ih Ministarstvo gospodarstva nije o tome izvijestilo već svoje spoznaje crpe iz medija.

Prema najavama nekih medija, pripremaju se izmjene Zakona o privatizaciji Ine kojima bi se država, u sklopu pridruživanja EU, odrekla posebnih prava u Ini sadržanih u članku 10., odnosno iz Zakona bi se izbrisao taj članak koji govori o zaštiti interesa i sigurnosti Republike Hrvatske.

(Hina) xduk ybn

An unhandled error has occurred. Reload 🗙