U području posebnog rezervata u Malostonskome zaljevu riba se može loviti samo u koncesioniranom dijelu ako koncesionar ima povlasticu za gospodarski ribolov, ističe u priopćenju Skokandić i dodaje kako je pitanje "koliko je ribolov među napravama za uzgoj školjaka i ribe uopće moguć i efikasan jedan dio priče, a drugi dio je činjenično stanje da od 80 koncesionara gotovo nitko nema povlasticu za gospodarski ribolov".
"Budući da su ostali načini ribolova prijedlogom ionako zabranjeni, to znači da se riba u području zaštite više i neće moći loviti", ističe Skokandić i dodaje kako je nesporno da je upravo ribolov, posebice predatora školjki, u velikom dijelu zaslužan za očuvanje tog područja, čiji smisao nije samo zaštita prirode, nego i njegovo gospodarsko iskorištavanje koje datira od prije 2000 godine.
Zamjenik župana Frano Skokandić ističe kako je u zaštićenom području registrirano tisuću barki čijim je vlasnicima ribolov glavni ili sporedni izvor prihoda pa je - kad je taj prijedlog zakona u pitanju - trebalo u prvome redu pitati domaće stanovništvo.
U Cehu za ribarstvo i marikulturu dubrovačke Obrtničke komore upozoravaju kako je svake godine sve slabiji ulov kamenica zbog nedostatka mlađi i predatora.
Dubrovačko-neretvanska Županijska skupština već je pokrenula postupak izmjena granica posebnog rezervata u moru kad je u pitanju kopneni dio Malostonskoga zaljeva jer drži kako gospodarsko iskorištavanje mora usporedno zahtijeva i korištenje kopnenog dijela.