Guverneri središnjih banaka u razvijenim zemljama, osobito Japan i Sjedinjene Države, pokušavaju agresivnom akcijom ojačati svoja gospodarstva, a zbog toga im slabi valuta.
"Ne bi se moglo reći da nisam zabrinuta", rekla je Merkel na Svjetskom gospodarskom forumu u Davosu na pitanje o tome vodi li manipulacija valutama do uništenja konkurencije.
"Ne želim reći da sam u ovome trenutku sasvim lišena zabrinutosti u vezi s Japanom", dodala je. "Poznato je da mi u Njemačkoj mislimo kako posao središnjih banaka nije čišćenje političkih loših odluka i nedostatak konkurencije".
Japanska središnja banka pod pritiskom je novog premijera Shinza Abea da bude hrabrija ne bi li izvukla gospodarstvo iz recesije.
Čelnik njemačkog Bundesbanka ovaj se tjedan pridružio drugim guvernerima središnjih banaka koji upozoravaju na rizik od devalvacije radi jačanja konkurentnosti svojih proizvoda u inozemstvu.
Jaime Caruana, glavni direktor Banke za međunarodna poravnanja rekao je u Davosu u intervjuu za Reutersovu televiziju da su središnje banke pod "snažnim pritiskom" da potiču rast i slabe valutu.
Merkel drži kako središnje banke moraju postaviti ograničenja, kao što je to učinila Europska središnja banka koja je lani objavila svoj program kupnje obveznica kao preduvjet za gospodarske reforme.
Čini se, javlja Reuters, da Merkel odbija tvrdnje drugih dužnosnika u Davosu da su europske mjere štednje otišle predaleko. Po njezinim riječima, političari katkad trebaju pritisak krize kako bi progurali teške reforme.
"Moj je zaključak, ako je Europa danas u teškoj situaciji, moramo primijeniti strukturne reforme danas kako bismo bolje živjeli sutra", rekla je 58-godišnja njemačka čelnica.