FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Pregled spektakularnih talačkih kriza u svijetu

Autor: rtom
PARIZ, 17. siječnja 2013. (Hina/AFP) - Talačka kriza u Alžiru novi je unos na dugome popisu sličnih spektakularnih operacija koje su katkad završile smrću, a bile su izvedene s različitim političkim ciljevima, piše agencija AFP koja je pripremila pregled.

- 16. siječnja 2013: borci Al Kaide oteli su 41 državljanina iz zapadnih zemalja i 150 Alžiraca na plinskom postrojenju In Amenas u alžirskom dijelu Sahare, 1.300 kilometara istočno od grada Alžira prema libijskoj granici. Postrojenje eksploatiraju alžirska tvrtka Sonatrach, britanski BP i norveški Statoil, a otmičari traže hitan prekid francuske vojne intervencije u Maliju.

- 1. do 3. rujna 2004: u školi u Beslanu u Sjevernoj Osetiji (Rusija), čečenski gerilci oteli su oko 1.200 osoba: djece, nastavnika i roditelja. Operacija oslobađanja koju su izvele ruske snage završila je smrću 331 osobe, među kojima 186-ero djece i 31 taoca. Ranjenih je bilo gotovo 400.

- veljača/ožujak 2003: u alžirskom dijelu Sahare oteta su ukupno 32 turista iz Njemačke, Švicarske, Nizozemske i Austrije. Turiste su u manjim skupinama oteli članovi alžirskog islamističkog pokreta GSPC (Salafistička skupina za propovijed i borbu). Njemačka taokinja umrla je od toplotnog udara. Dio talaca oslobodila je u svibnju alžirska vojska, a prestali su otkupljeni u Maliju za 5 milijuna eura koje je navodno isplatio Berlin, što nije potvrđeno iz službenih izvora.

- 23. do 26. listopada 2002: više od 57 sati čečenski teroristički borci držali su više od 800 osoba zatočenenima u kazalištu Dubrovka, a intervenirale su ruske specijalne snage napadom koji je završio smrću 130 talaca i čečenskih boraca. Uglavnom ugušeni plinom koji su u kazališnu dvoranu ubacile ruske specijalne snage.

- početak svibnja 2000: u Sijera Leoneu pobunjenici Ujedinjenog revolucionarnog fronta uzeli su za taoce 500 pripadnika UN-vih mirovnih snaga. Posljednji članovi otetih Plavih kaciga oslobođeni su tek nakon dva mjeseca u operaciji UN-ovih vojnika uz logističku i zračnu potporu Britanaca.

- 17. prosinca 1996: u rezidenciji japanskog veleposlanika u Limi, glavnome gradu Perua, gerilski Revolucionalni pokret Tupac Amaru (MRTA, sljedbenici Che Guevare) uzeli su 700 osoba za taoce. Nakon 126 dana zatočeništva izveden je napad 22. travnja pri čemu su oslobođeni zadnji preostali taoci, no ubijeno je 14 gerilaca, jedan taoc i dvojica vojnika.

- 6. i 7. studenoga 1985: 400 osoba uzeto je za taoce u Palači pravde u Bogoti, glavnome gradu Kolumbije. Otmičari su bili članovi pokreta M19 (Pokret 19. travnja). Kriza je završena sutradan vojno-policijskom akcijom u kojoj je poginulo stotinjak osoba.

- 4. studenoga 1979. počela je talačka kriza u Teheranu gdje je 400 islamističkih studenata zatočilo u veleposlanstvu Sjedinjenih Država 52 američka državljana. Zahtijevali su da SAD izruči Iranu bivšeg šaha koji se tada liječio u New Yorku. Amerikanci su 25. travnja 1980. pokušali helikopterima osloboditi taoce ali nisu uspjeli i taoci su oslobođeni tek 20. siječnja 1981. sporazumom dviju zemalja i pola sata nakon što je Ronald Reagan službeno postao novi američki predsjednik.

- 5. i 6. rujna 1972: palestinska gerilska skupina Crni rujan ubila je tijekom Olimpijskih igara u Muenchenu u Njemačkoj 11 izraelskih sportaša koje je zatočila u Olimpijskom selu. Gerilci su ubili dvije osobe, a devet ih je ubijeno u razmjeni vatre između njemačke policije i gerilaca u vojnoj zračnoj luci odakle su otmičari trebali poletjeti zajedno s taocima. Tada je poginulo i osam gerilaca, njemački policajac i pilot helikoptera.

(Hina) xrt ysb

An unhandled error has occurred. Reload 🗙