Statoil je norveškoj vladi predao plan koji predviđa početak razvoja polja Aasta Hansteen, za kojeg se pretpostavlja da sadrži 47 milijardi kubičnih metara plina, u drugoj polovini 2017.
Projekt će zahtijevati postavljanje 480 kilometara cjevovoda Polarled, koji bi mogao postati važna spona između postojeće mreže norveških cjevovoda i budućih plinskih polja na Arktiku.
"Polarledom će se otvoriti nova regija i olakšat će se daljnja istraživanja i razvoj novih nalazišta na tom području", naveo je viši dužnosnik Statoila Eldar Saetre u priopćenju.
Polje Aasta Hansteen udaljeno je oko 300 kilometara od sjeverozapadne obale Norveške i leži na dubini od oko 1.300 metara. Statoil je vlasnik 75 posto polja, ranije poznatog pod nazivom Luva, austrijski OMV ima udio od 15 a američki ConocoPhillips od 10 posto.
Troškovi razvoja polja procjenjuju se na 32 milijarde norveških kruna a pri punom kapacitetu proizvodilo bi 130.000 barela ekvivalenta nafte dnevno, priopćili su iz Statoila.
Očekuje se da će gradnja cjevovoda Polarled stajati 25 milijardi kruna, te da će biti u vlasništvu norveških grupa Statoila, Petora i Gassca, zatim austrijskog OMV-a, britansko-nizozemskog Shella, francuskog Totala, potom GDF Sueza, njemačkog RWE Dea, američkih ConocoPhillipsa i Edisona, te danskog Maersk Oila.