FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Negativni učinci sporta po zdravlje planeta

Autor: rtom
PARIZ, 4. siječnja 2013. (Hina/AFP) - Sport je dobar za ljudsko zdravlje, no poguban za okoliš, piše agencija AFP i donosi pregled količina voda koje se troše za proizvodnju umjetnog snijega ili primjerice za golf igrališta kao i količina otpada te stakleničkih plinova što ih proizvedu različita sportska natjecanja.

Olimpijske igre u Londonu proizvele su u dva tjedna količine stakleničkih plinova koliko i 200.000 europskih kućanstava u godinu dana, a to je samo jedan od negativnih učinaka vezanih uz natjecateljski sport ili sport za razonodu.

Za usporedu francusko kućanstvo proizvede svake godine 17 tona plinova s učinkom staklenika.

Između 80 i 90 posto emisija plinova s učinkom staklenika nastalih zbog nekog sportskog događaja proizvedu prijevozna sredstva kojima se koriste natjecatelji i drugi sudionici te turisti da bi stigli na odredište.

U nastojanju da umanje negativne posljedice po okoliš neki sportovi koji se tradicionalno smatraju "prljavima" poduzeli su pak mjere kako bi smanjili onečišćenje.

Stručnjaci tako upozoravaju da "je motoutrka daleko manje štetna za okoliš od 300 stanovnika koji u nedjelju vlastitim vozilom krenu provesti dan u prirodi".

Motoutrka Paris-Dakar od 2007. utvrdila je dopuštene kvote ugljičnog dioksida kako bi dokazala da je manje štetna za okoliš od primjerice teniskog turnira u Roland-Garrosu koji proizvede 156.000 tona stakleničkih plinova u odnosu na 43.000 tona koliko proizvede reli.

Prvo mjesto u proizvodnji stakleničkih plinova - 3,4 milijuna tona, zauzele su Olimpijske igre u Londonu. Slijedi ih Svjetsko nogometno prvenstvo s 2,75 milijuna tona, zatim sezona Svjetskog kupa u alpskom skijanju (800.000), Svjetsko prvenstvo u rugbiju (570.000), te teniski turnir Roland-Garros i reli Paris-Dakar.

Velike nagrade Formule 1 proizvedu svaka od 10 do 20.000 tona ili 300.000 tona prosječno po sezoni.

Biciklizam je vrlo zdrav sport, no tradicionalna biciklistička utrka Tour de France katastrofična je za okoliš.

Nakon održavanja natjecanja prikupi se 12.000 tona otpada.

Vrlo negativne učinke imaju i neki zimski sportovi zbog iracionalne uporabe umjetnog snijega ili gradnje žičara.

Tako se 20 milijuna prostornih metara vode iskoristi u francuskim Alpama za proizvodnju umjetnog snijega. Ukupan je iznos 100 milijuna za cjelokupni alpski masiv.

U školama jedrenja u Francuskoj se potroši 800.000 prostornih metara vode za pranje opreme.

Nadalje u tjedan dana sportaši u Francuskoj potroše vode za tuširanje koliko i 200.000 stanovnika.

Divovski gutač vode je i golf. Primjerice golf igralište s 18 rupa potroši vode koliko i grad od 7.000 stanovnika.

Velika sportska natjecanja proizvedu i velike količine otpada. Tako se 450.000 boca pokupi svake godine nakon maratona u Parizu.

Svake godine u Francuskoj se održava 10.000 utrka.

(Hina) xrt ysl

An unhandled error has occurred. Reload 🗙