FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Srbijanska oporba nije sklona poduprijeti platformu za Kosovo

Autor: vili
BEOGRAD, 20. prosinca 2012. (Hina) - Srbijanski predsjednik Tomislav Nikolić u četvrtak je čelnicima parlamentarnih oporbenih stranaka predstavio platformu za pregovore s Prištinom i ocijenio da je Kosovo "povijesno pitanje o kojem treba postići najširi mogući konsenzus".

"Platforma za pregovore se prije svega temelji na očuvanju teritorijalne cjelovitosti Srbije, srpskog naroda koji živi na Kosovu i Metohiji, kao i srpskih crkava i manastira", priopćeno je iz Nikolićeva ureda.

Premijer Srbije Ivica Dačić ocijenio je da "platforma nije Sveto pismo" i da su u tijeku razgovori koji trebaju pridonijeti najboljem rješenju za Kosovo.

Vođe oporbe različito su komentirale taj dokument. Čelnik Demokratske stranke (DS) Dragan Đilas ocijenio je platformu o Kosovu kao "populističku" i "nerealnu" i ukazao da taj dokument predviđa i prekid tehničkog dijaloga sa EU, što bi, kako je ocijenio, Srbiju samo dodatno udaljilo od eurointegracija.

Predsjednik Demokratske stranke Srbije (DSS) Vojislav Koštunica ustvrdio je da u platformi "ostaje nejasno hoće li autonomija Srba biti u okviru Kosova kao srpske pokrajine ili kao nezavisne države". Koštunica drži da je iznimno važno "jasno definirati ustavno-pravnu vezu Kosova i Srbije i poštovanje sporazuma Beograda i Prištine".

Vođa Liberalno-demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović ocijenio je da LDP "teško može poduprijeti" platformu za Kosovo u obliku u kom je predstavljena. Jovanović je naglasio da je i dalje najbolje rješenje za Srbe sa Kosova plan finskog diplomata Marttija Ahtisaarija, a da pitanje priznavanja neovisnosti treba ostaviti za neka druga vremena.

Predsjednik Srbije s platformom će u petak upoznati predstavnike Srba s Kosova, a ranije ovog tjedna dokument je predstavio veleposlanicima zemalja EU, Kine i Rusije.

Beograd u platformi, među ostalim, za sjever Kosova nudi stvaranje Autonomne zajednice srpskih općina, te drugih općina sa srpskom većinom, a kao osnovni princip daljnjih pregovora da “ništa nije dogovoreno dok sve ne bude dogovoreno”.

Kosovske vlasti Beograd u ovom dokumentu naziva "Privremenim institucijama samouprave u Prištini (PIS)", a Kosovo Autonomnom pokrajinom Kosovo i Metohija, po formulaciji koju sadrži i Ustav Srbije, čime je izražena ustrajnost u dosad višekratno ponovljenom stajalištu državnog vrha Srbije da "nikad i ni pod kojim uvjetima neće priznati neovisnost Kosova i Metohije".

(Hina) xvil ysb

An unhandled error has occurred. Reload 🗙