Ankete predviđaju tijesnu utrku i lako je moguće da će se tek u drugome krugu za tri tjedna znati hoće li šef države biti sadašnji predsjednik John Dramani Mahama ili glavni oporbeni kandidat Nana Akufo-Addo.
Ganu smatraju oazom napretka u regiji zapadne Afrike poznatoj po građanskim ratovima, državnim udarima, duboko ukorijenjenoj korupciji i siromaštvu.
Mahama, koji je preuzeo dužnost pošto je obolio bivši predsjednik John Atta Mills koji je umro u srpnju, kandidat je stranke Nacionalni demokratski kongres (NDC) koja ima malu većinu u sadašnjem sazivu parlamenta. Akufo-Addo kandidat je oporbene Nove demokratske stranke (NPP).
Strahuje se da bi se zbog izjednačenih izgleda mogla ponoviti situacija iz 2008., kada je pokojni Mills pobijedio s jednim postotkom razlike Akufa-Adda. No u Gani je ta neizvjesnost prošla bez sukoba, što je izuzetak jer su upravo izbori u susjednim državama: Maliju, Gvineji Bisau i Bjelokosnoj Obali izazivali kaos, državne udare i žrtve.
"Ovi su izbori važni ne samo za Ganu već i za velik broj država koje žele rast povjerenja u Afriku", ističe analitičar Alex Vines iz instituta Chatham House za odjel Afrike, piše Reuters.
U zadnjem obraćanju u četvrtak Mahama je pozvao sve stanovnike na mir i poručio: "U svemu imajmo na umu da je Gana veća i važnija od bilo koga od nas".
Današnji izbori prvi su otkako je Gana ušla u krug afričkih zemalja proizvođača nafte. Kada je počelo crpljenje nafte s nalazišta Jubilee u prosincu 2010., očekivala se milijarda dolara državnih prihoda već u prvoj godini, no konačno je samo 444 milijuna dolara ostvareno u 2011.
Ne očekuje se da će prihodi u 2012. dosegnuti milijardu dolara, iako je porasla eksploatacija.
Stanovništvo naftonosnog područja očekivalo je bolji život s pronalaskom nafte, što se nije ostvarilo i tema crnog zlata bila je u središtu izborne kampanje dvojice vodećih predsjedničkih kandidata.
Obje su strane iznosile skandalozno pretjerana obećanja stanovništvu oko proizvodnje nafte, piše agencija AFP. Predsjednik Mahama obećao je novu infrastrukturu novcem od nafte, a Akufo-Addo besplatnu osnovnu i srednju školu za sve.
No stručnjaci procjenjuju da će i idućih godina kakao ostati prvi izvozni proizvod Gane, države od 24 milijuna stanovnika. Gana je također i proizvođač zlata i očekuje se da će i iduće godine održati 8-postotni rast zbog čega je često citiran primjer dobrog rasta u bankarskim krugovima u svijetu.
Međutim, prosječni stanovnik Gane još živi s manje od 4 dolara na dan. Akufo Addo, odvjetnik po struci i sin bivšeg predsjednika Gane, optužuje vladajuću stranku za presporo stvaranje radnih mjesta i presporu borbu protiv siromaštva.
Mahama obećaje da će do 2017. godišnja plaća po stanovniku biti 2.300 dolara, dvostruko više nego 2009.
Promatrači ocjenjuju da će u Gani više od polovice birača glasovati prema etničkoj ili socijalnoj pripadnosti.
Mahama je sa sjevera i ondje ima najveću potporu. Akufo-Addo je s istoka i podupire ga njegov narod Ashanti te drugi najveći grad Gane Kumasi.