Poljski Ustavni sud odlukom je potvrdio zakon koji propisuje da se stoka prije klanja mora omamiti, čime se zabranjuje kod židova uobičajena praksa klanja životinje tako da joj se prereže vrat dok je svjesna.
Sud se tim slučajem pozabavio nakon pritiska udruga za zaštitu životinja, koje su upozorile na okrutnost košer načina klanja, no odluka je uzburkala strasti u židovskoj zajednici.
Glavni direktor EJA-e Menachem Margolin uputio je poljskom predsjedniku Bronislawu Komorowskom pismo u kojem od njega traži poništenje te sudske odluke, a Rabinski centar Europe od poljske je vlade zatražio da pronađe način kako bi se tradicionalni način klanja mogao nastaviti.
Odluka o zabrani košer klanja ima "razoran učinak po dobrobit židovske zajednice i slobodu vjeroispovjesti", izjavio je Margolin u pisanoj izjavi za javnost, uz dodatak kako je "znanstveno dokazano da košer klanje ne uzrokuje patnje kod životinja".
"Iako im to možda nije namjera, oni koji zabranjuju židovsku tradiciju općenito i shechitah (košer klanje) posebno, podsjećaju židovsku zajednicu na mračnija vremena", navodi u pisanoj izjavi Aryeh Goldberg iz Rabinskog centra Europe.
"Pozivamo poljsku vladu da pronađe zakonsku mogućnost koja će dopustiti nastavak prakse shechitaha, koji je tako važan dio židovskog načina života svuda u svijetu", dodaje Goldberg.
Europska unija ima zakone koji dopuštaju klanje životinja u skladu sa židovskim (košer) i muslimanskim (halal) običajima, koji zahtijevaju da stoka pri klanju bude svjesna, ali udruge za zaštitu životinja tvrde da se može tražiti izuzeće od zakona i da nije jasno koji zakon, europski ili poljski, ima veću težinu.
Poljska je prije Drugog svjetskog rata imala najveću židovsku zajednicu u Europi, koja je tijekom nacističkog režima gotovo izbrisana, a na njezinom su se tlu nalazili koncentracijski logori Auschwitz i Treblinka.
No danas židova u toj zemlji, po službenim podacima, ima tek oko 8 tisuća, a ni muslimanska zajednica nije osobito brojna, pa protivnici ritualnog klanja kao još jedan od argumenata ističu činjenicu da je tu zapravo riječ o golemom profitu, jer je Poljska jedan od najvećih proizvođača mesa dobivenog takvim klanjem, koje masovno izvozi u Europu, Izrael i Tursku.