FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

BiH: VSTV traži pomoć EU pred pokušajem političkog nadzora pravosuđa

Autor: rmav
SARAJEVO, 13. studenog 2012.(Hina) - Visoko sudsko i tužiteljstvo vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV), koje ima zadaću imenovati sve suce i tužitelje u toj zemlji, zatražilo je pomoć od tijela Europske unije kako bi ga se zaštitilo od pokušaja političkih stranaka da ograniče njegove ovlasti i nametnu politički nadzor nad procesom imenovanja nositelja pravosudnih funkcija.

Iz sjedišta VSTV-a u Sarajevu u utorak je priopćeno kako su 9. studenog uputili pismo europskom povjereniku za proširenje Štefanu Fueleu u kojemu su konstatirali kako nedavni dogovor Socijaldemokratske partije BiH (SDP) Zlatka Lagumdžije i Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika o promjenama unutar pravosudnog sustava ugrožava neovisnost i napredak koji je do sada ostvaren u procesu reforme pravosuđa BiH.

Lagumdžija i Dodik su krajem listopada postigli načelan dogovor o programskoj suradnji dvije stranke do kraja 2014. godine, koji bi ujedno trebao biti temelj za funkcioniranje vladajuće koalicije u državi. U toj bi koaliciji, uz SDP i SNSD, trebali sudjelovati i HDZ BiH, HDZ 1990. te Savez za bolju budućnost (SBB) i Srpska demokratska stranka (SDS), četiri stranke koje su do sada iskazale načelnu potporu sporazumu Lagumdžije i Dodika.

Lideri SDP-a i SNSD-a dogovorili su se, među ostalim, kako bi VSTV-u trebalo oduzeti ovlasti za imenovanje glavnih tužitelja u zemlji i predati ih parlamentima na različitim razinama vlasti. Njihovo je stajalište kako bi državnog tužitelja trebao birati parlament BiH, tužitelje Federacije BiH i Republike Srpske entitetski parlamenti, a tužitelje u županijama unutar FBiH županijske skupštine. Glavni bi tužitelji potom sami birali svoje zamjenike. VSTV-u bi ostala tek zadaća primanja prijava za tužiteljska mjesta i utvrđivanje rang-liste kandidata.

U SDP-u i SNSD-u tvrde kako je to na tragu prakse u većini drugih država, a kao najvažniji primjer uzimaju Hrvatsku gdje sabor imenuje glavnog državnog odvjetnika na prijedlog vlade. Pritom ističu kako je razlog njihova nastojanja da se promijeni uloga VSTV-a raširena korupcija u BiH i neučinkovitost pravosuđa u borbi s tom opasnošću.

Predsjednik VSTV-a Milorad Novković upozorio je kako su predložena rješenja ipak korak unatrag u odnosu na postojeće.

VSTV je kao neovisno tijelo utemeljeno 2004. godine i tada je postupak imenovanja sudaca i tužitelja prenesen s entiteta na državnu razinu. O imenovanju sudaca i tužitelja od općinske do državne razine od tada odlučuju članovi VSTV-a koji se biraju po posebnom postupku, a čine ga istaknuti pravnici, odvjetnici te predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti.

U pismu upućenom povjereniku Fueleu iz VSTV-a su podsjetili kako se u državama regije sve više prakticira da tužitelje imenuju tijela neovisna o izvršnoj i zakonodavnoj vlasti. "Ovakva praksa predstavlja odgovor na uvjete koje je Europska komisija postavila pred ove zemlje na njihovom putu ka članstvu u EU", stoji u pismu VSTV-a.

Predsjednica Suda BiH Meddžida Kreso izjavila je lokalnim medijima kako bi prepuštanje imenovanja tužitelja parlamentima nedvojbeno bilo rješenje lošije od postojećeg.

"Ono što je potrebno jest razdvojiti VSTV na sudsko i na tužiteljsko vijeće kako bi se odvojeno provodio postupak imenovanja sudaca i tužitelja", kazala je Kreso za TV Federacije BiH (FTV) ne dvojeći kako prijedlog Lagumdžija-Dodik predstavlja pokušaj uspostave političkog nadzora nad tužiteljstvima.

(Hina) xrmav ybr

An unhandled error has occurred. Reload 🗙