Londonski FTSE i pariški CAC skliznuli su tako oko 0,12 posto, na 5.854 odnosno 3.470 bodova, dok je frankfurtski DAX bio u plusu svega 0,01 posto i iznosio je 7.336 bodova.
Oči ulagača uprte su u ključno izvješće o zaposlenosti u SAD-u koje će biti najnoviji dokaz zdravlja najvećeg svjetskog gospodarstva. Očekuje se da bi moglo pokazati novu snažnu brojku od oko 125 tisuća novih radnih mjesta, poglavito nakon što su nadmašili očekivanja najnoviji podaci američke agencije za zapošljavanje ADP o radnim mjestima u privatnom sektoru i indeks industrijske aktivnosti tamošnjeg Instituta za upravljanje nabavom (ISM).
"Čini se da je zadnje tromjesečje u ovoj godini dobro počelo. Budu li brojke o zaposlenosti barem u skladu s očekivanjima, ili čak i bolje, možemo očekivati uzlet, kako na Wall Streetu, tako i u Europi", kazao je Mike Lenhoff, glavni strateg u tvrtki Brewin Dolphin.
Najteže pogođen u očekivanju novih smjernica bio je sektor telekoma, uz prosječan pad cijena dionica od 0,8 posto, nakon medijskih napisa da Deutsche Telekom razmišlja o tome da od iduće godine snizi dividende za čak trećinu.
S obzirom na dugotrajnu dužničku krizu u eurozoni, europske kompanije sve veću važnost pridaju zdravlju američkog gospodarstva. Rezultati poslovanja kompanija u trećem tromjesečju naglasili su jaz između dviju regija.
Od pojedinačnih gubitnika danas se isticao proizvođač telekom opreme Alcatel, s padom cijena dionica od 6,6 posto, nakon što je izvijestio o većem od očekivanog gubitku u trećem tromjesečju zbog slabijih prihoda u Europi.
S druge strane, značajniji dobitnik bio je Beiersdorf, sa skokom cijene dionica od šest posto, nakon što je njemački div u industriji proizvoda za osobnu njegu podigao prognoze rezultata poslovanja za 2012. zbog snažnih rezultata na tržištima u nastajanju.
Indeks Tokijske burze Nikkei ojačao za 1,17 posto, na 9.051 bod.