Rječ je o kompromisnom rješenju kojega su postigle države-članice PIC-a kada su se u svibnju suglasile da zatvore ispostavu OHR-a u Brčkom, ali i da istodobno međunarodni nadzornik za područje distritka zadrži svoje ovlasti i reagira u slučaju potrebe.
Te ovlasti zadržao je američki diplomat Roderick Moore, ujedno prvi zamjenik visokog predstavnika za BiH.
U slučaju bilo kakvih prijepora o statusu Brčkog i stanja u njemu konačnu rječ imat će posebni međunarodni arbitražni sud čije je sjedište u Washingtonu.
Taj sud, kojemu predsjedava Amerikanac Roberts Owen, 2000. je godine donio odluku po kojoj je Brčko proglašeno posebnim distruktom neovisnim o entitetima u BiH.
Međunarodna arbitraža dogovorena je na mirovnim pregovorima u Daytonu, jer se strane koje su u njih bile uključene tada nisu mogle dogovoriti kome će pripasti Brčko.
Područje toga grada ima posebno stretaško značenje jer sa svojim sadašnjim statusom distrikt zapravo prekida teritorijalni kontinuitet Republike Srpske i dijeli je na dva dijela.
Prema postojećim rješenjima, distrikt Brčko je administrativna jedinica lokalne samouprave pod suverenitetom Bosne i Hercegovine. Ima vlastitu multietničku administraciju, policiju i pravosuđe. Demilitarizirano je područje, nema drugu zastavu ili grb osim zastave i grba Bosne i Hercegovine. Latinično i ćirilično pismo te hrvatski, srpski i bosanski jezik ravnopravni su u uporabi.