Na površini od 11.000 hektara, koliko su kooperanti "Vire" proljetos zasijali repom, očekuje se oko 450 tisuća tona repina korijena i prinos od 40 tona po hektaru.
Kampanja prerade šećerne repe trebala bi početi polovicom rujna padne li do tada kiša.
Zadro je rekao kako neki kooperanti zbog smanjenog prinosa šećerne repe neće uspjeti podmiriti dug za repromaterijal koji im je osigurala šećerena te je obećao da će im se produžiti rok otplate.
"Kooperantima koji zbog posljedica suše ne budu šećerani mogli platiti dospjele obveze produžit ćemo rok otplate na tri godine kako bismo im omogućili nastavak proizvodnje u sljedećim godinama", rekao je Zadro.
Po njegovim riječima, cijene šećerne repe zasad se neće povećavati, ali šećerana će proizvodnju za sljedeću godinu ugovarati po istim uvjetima kao ove godine. Otkupna cijena šećerne repe ostaje 300 kuna po toni za digestiju od 16 posto, a neće se mijenjati ni cijene sjemena, gnojiva i zaštitnih sredstava koje će "Viro" osigurati svojim kooperantima, istaknuo je Zadro.
"Viro" ima oko 600 kooperanata, a Dan polja šećerne repe održan je u Gornjem Bazju, selu u blizini Virovitice, gdje je kooperantima predstavljeno pokusno polje s nekoliko sorata šećerne repe.