"Vlasti će provesti te kontrole, to je jasno", rekla je Marlene Holzner, glasnogovornica povjerenika za energetiku Guenthera Oettingera. "Europska komisija može dati preporuke, no ne može prisiliti", dodala je.
U pitanju je sigurnost 22 reaktora, od kojih se devet nalazi na teritoriju EU-a, otkako su otkrivene moguće pukotine na posudi reaktora broj 3 centrale u Doelu, u blizini Antwerpena, objavila je u utorak belgijska Savezna agencija za nuklearni nadzor.
Proizvođač reaktorske posude, nizozemska tvrtka Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, koja je u međuvremenu prestala s radom, isporučila je još 21 takvu reaktorsku posudu, od kojih se jedna nalazi u reaktoru broj 2 u belgijskoj nuklearki Tihange, u blizini Liegea.
Po pisanju Le Mondea, dvije reaktorske posude nalaze se u Nizozemskoj, dvije u Njemačkoj, dvije u Španjolskoj, jedna u Švedskoj, dvije u Švicarskoj, deset u Sjedinjenim Državama i jedna u Argentini.
Inspekcija nuklearke u Tihangeu počet će u rujnu.
Belgijski regulator smatra da je moguće da dva reaktora budu zauvijek zaustavljena jer je "evenutalni popravak reaktorske posude gotovo nemoguć i nije opcija jer se strahuje da bi time mogle nastati nove napetosti na stijenki posude, što apsolutno treba izbjeći".