Sastanak će početi u 11 sati. Prvi put okuplja šefove diplomacija pet stalnih članica Vijeća sigurnosti - SAD, Kinu, Rusiju, Francusku i Veliku Britaniju, zatim zemlje koje predstavljaju Arapsku ligu - Irak, Kuvajt i Katar, Tursku i glavne tajnike Arapske lige i UN-a kao i visoku predstavnicu vanjskih poslova Europske unije.
Ciljevi sastanka su "identificirati etape i mjere za cjelovitu provedbu mirovnog plana u šest točaka kao i rezolucija 2042 i 2043 Vijeća sigurnosti UN-a što uključuje trenutačni prekid nasilja u svim oblicima", najavio je ranije Annan.
Taj je plan bio donesen u travnju no ostao je mrtvo slovo na papiru jer su se nasilje i sukobi nastavili.
U više od 15 mjeseci ustanka, u represiji te, unazad nekoliko mjeseci, u sukobima između vojske i ustanika smrtno je stradalo više od 15.800 osoba, većinom civila, javlja Sirijski opservatorij za ljudska prava.
Annan je u subotnjem izdanju švicarskog lista Le Temps rekao da bi eventualni neuspjeh skupa u Ženevi spiralu nasilja u Siriji učinio "bespovratnom" i da zemlja svaki dan sve više tone u građanski rat.
"Ako (...) su svi sudionici spremni djelovati, moći ćemo zaustaviti taj val nasilja i krenuti putem mira", rekao je za Le Temps.
Njegov plan političke tranzicije u Siriji predviđa uspostavu prijelazne vlade nacionalnog jedinstva. Dokument precizira da bi prijelazna vlada mogla uključiti članove aktualne vlade i oporbe, ali bi bili isključeni oni čija bi nazočnost mogla "naškoditi kredibilitetu tranzicije i dovesti u opasnost stabilnost i pomirenje".
Neki diplomati sugerirali su da bi ta klauzula mogla implicirati odlazak s vlasti predsjednika Bašara al-Asada, ali Rusija, dugogodišnji sirijski saveznik, ne želi rješenje koje bi bilo nametnuto izvana.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je nakon sastanka s američkom kolegicom Hillary Clinton u petak kako vjeruje da "postoje vrlo dobri izgledi" za napredak u sirijskom pitanju na sastanku u Ženevi.