Cijelu akciju prodaje, koja je obuhvaćala i jezera, rijeke i druga prirodna dobra, ubrzo je obustavila internetska stranica za on-line dražbe, objavila je britanska nevladina organizacija Pokret za svjetski razvitak, koja je objavila ponudu o prodaji Zemlje.
Istaknute cijene doista su bile "svakome dostupne", pa se amazonska prašuma mogla kupiti za 1,5 američkih dolara (9 kuna), a glede tigra sa Sumatre, prodavatelj je ponudio objašnjenje da je riječ o "vrsti koja izumire pa se to ulaganje doista isplati".
"Vrijednost mu neće padati, zato nemojte propustiti ovu famoznu priliku", stoji na kraju oglasa za kupnju jednog od svega 400 do 500 preostalih sumatranskih tigrova, jedne od najugroženijih vrsta na svijetu.
"Prodajom prirodnih bogatstava mi samo slijedimo britansko stajalište po kojem bi se intrinzična vrijednost ekosustava sad mogla kvantificirati, kako bi ih se moglo posjedovati, raspolagati njima i u konačnici ih prodati onome koji najviše ponudi", rekla je Kirsty Wright iz Pokreta za svjetski razvitak.
"Zelena ekonomija jako je visoko na dnevnom redu sastanka u Riju, ali to je samo dimna zavjesa iza koje se kriju pokušaji bogatih zemalja da privatiziraju prirodu", rekla je njezina kolegica, koordinatorica za dug i razvitak, Lidy Nacpil.