Kina je, zajedno s Rusijom, blokirala pokušaje u Vijeću sigurnosti UN-a da se krene u oštriju akciju protiv sirijskog predsjednika Bašara al Asada. Pritisak za snažnim odgovorom međunarodne zajednice ojačao je nakon prošlotjednog masakra nad više od stotinu ljudi u gradu Huli.
"Visoko cijenimo napore Kine da nađe rješenje za stanje u Siriji", rekao je kuvajtski ministar vanjskih poslova šeik Sabah Khaled al-Sabah.
"No nadamo se da će udvostručiti svoje napore kako bi zaustavili taj stroj smrti i ubojstava i kako bi izvršili dodatni pritisak na sirijsku vladu da poštuje svoje obveze iz Annanova plana", dodao je al Sabah.
Na forumu u tuniskom ljetovalištu na obali Sredozemnog mora sudjeluje i kineski ministar vanjskih poslova Yang Jiechi, pa su arapski izaslanici iskoristili priliku kako bi kod njega lobirali za akciju u Siriji.
"Kina bi mogla odigrati odlučujuću ulogu u zaustavljanju patnji sirijskog naroda i otvaranju mogućnosti za vojnu intervenciju, na sličan način kao i u Jemenu", rekao je tuniski predsjednik Moncef Marzuki.
Poput Sirije, i Jemen je zahvatio niz prosvjeda nadahnutih "Arapskim proljećem", a prema postignutom političkom rješenju predsjednik Ali Abdulah Saleh odstupio je nakon 33-godišnje vladavine.