Gradonačelnik je podsjetio da je ideja projekta pokrenuta 2007. godine, a početak realizacije bio je 2009. te dodao da od sada građani Zagreba i Hrvatske svoje kućne ljubimce ne trebaju voditi na liječenje izvan zemlje.
Voditelj Centra izvrsnosti veterinarske kirurgije dr. Dražen Matičić istaknuo je da su 2007. godine gradske vlasti prepoznale potrebu da Zagreb učine referentnim mjestom za liječenje kućnih ljubimaca za ovo područje Europe te napomenuo kako se u Centru uz prostor i opremu posebno ulaže u edukaciju stručnjaka, a ciklus uređenja bi se, rekao je, trebao završiti kupnjom CT uređaja sljedeće godine.
"Uz obvezu prema građanima i liječenju njihovih ljubimaca, imamo obvezu i prema državi i liječenju vojno - policijskih pasa koji otkrivaju drogu i eksploziv, koji pomažu invalidima te pasa tragača", rekao je Matičić dodavši da je Grad Zagreb u projekt uložio dva, a Veterinarski fakultet i Sveučilište u Zagrebu oko 15 milijuna kuna.
"Prije 2007. godine išlo se u Sloveniju, a ovoga trenutka mi primamo pacijente iz Slovenije jer je kod nas jeftinija operacija, a kvaliteta ista i to je ono što je sasvim sigurno dobro za Hrvatsku", rekao je Matičić dodavši da su cijene liječenja kućnih ljubimaca u Sloveniji više za 25 do 30 posto.
Naglasio je da na Klinici postoje najmoderniji uređaji za anesteziju, oralnu kirurgiju i ortopediju, operacije kralježnice te mogućnosti endoskopskih i laparoskopskih zahvata kod životinja dodavši da je na Klinici 30 do 50 pacijenata dnevno, od kojih desetak ostane na operaciji.
Dekan Veterinarskog fakulteta u Zagrebu Tomislav Dobranić napomenuo je da 2013. godine na Veterinarski fakultet dolazi europska komisija koja će procijeniti njegov rad dodavši da se će nakon toga ovaj fakultet uz ljubljanski biti jedini na području cijele bivše Jugoslavije koji ima europsku dozvolu za rad i bavljenje veterinarskom medicinom i edukacijom studenata.