"Sastanak je pokazao veliku mjeru spremnosti da dođe do dogovora, vjerujem da se do idućeg četvrtka, kada istječe rok, možemo dogovoriti", rekao je Vizjak na konferenciji za novinare u Ljubljani.
Vizjak nije želio potvrditi da bi vlada mogla pristati na smanjenje plaća u javnom sektoru za 8 posto od sredine ove godine umjesto 15-postotnog sniženja, kako je najprije predlagala, u okviru opsežnih mjera štednje o kojemu se parlament uskoro mora izjasniti i zbog kojih su zaposleni u javnom sektoru prošlog tjedna štrajkali, ali je rekao da se pregovori nastavljaju i da su pozicije bliže.
Po Vizjakovim riječima, najmanje spremnosti na dogovor pokazuje veliki sindikat zaposlenih u obrazovanju i znanosti, čiji je tajnik Branimir Štrukelj u razgovoru za POP-TV rekao da na neformalnom susretu s Janšom i njegovim ministrima nije došlo ni do kakvog sporazuma. Štrukeljeve izjave da vladine mjere i smanjivanje sredstava za obrazovanje mogu izazvati pad plaća od 30 posto i uvođenje obveznih školarina Vizjak je nazvao nepotrebnom "dramatizacijom".
Ako bi neki od sindikata pokrenuli inicijativu da se predviđeni zakon o uravnoteženju javnih financija, s mjerama štednje od 812 milijuna eura u ovoj godini, ospori na referendumu, vlada vjeruje da bi takav referendum mogla dobiti tako što bi, izmjenama zakona, umjesto "nepopularnih" mjera štednje koje se odnose na smanjivanje socijalnih prava u većoj mjeri smanjila plaće javnih službenika, upozorio je Vizjak. Svaki zakon koji donese slovenski parlament može se prije stupanja na snagu onemogućiti u primjeni ako se prikupi 4.000 potpisa sa zahtjevom da se o njemu odlučuje na referendumu. Vlada računa da bi zakon s predloženim mjerama štednje mogao proći na referendumu ako bi se te mjere odnosile samo na plaće javnih službenika a ne na smanjivanje socijalnih prava. Ispitivanja su pokazivala da su najnepopularnije mjere iz paketa štednje smanjivanje porodiljskih naknada, naknada za nezaposlene i naknada za bolovanje, dok više od polovice ispitanika podupire smanjenje plaća dužnosnika i javnog sektora.
Uz sindikat zaposlenih u obrazovanju najmanje sklonosti za popuštanje pokazuje sindikat zaposlenih u policiji koji je objavio da nastavlja s "bijelim" štrajkom. Čelnik policijskog sindikata Zoran Petrovič izjavio je da ne može isključiti da će zbog toga sljedećih blagdanskih dana zbog temeljitog rada policije na graničnim prijelazima dolaziti do zastoja.